Črn madež je prišel iz ladje

Minuli teden smo poročali o onesnaženju v Koprskem zalivu, na katero je javnost na družbenem omrežju opozoril izolski supar Miha Vivoda, sicer tudi predsednik Društva naredi nekaj za naravo in pobudnik čistilnih akcij na morju. Na Upravi za pomorstvo so nam pojasnili, da gre najverjetneje za saje izpušnih plinov iz ladijskih motorjev ali morda za saje iz ladijskega kotla.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Direktor Uprave za pomorstvo Jadran Klinec pravi, da so za onesnaženje izvedeli prek objave na spletu. “Občan je med rekreiranjem na morju pred Žusterno fotografiral onesnaženje morske gladine in objavil slike na enemu od spletnih portalov,” opisuje Klinec, ki dodaja, da je bilo na prejetih slikah na morski gladini moč razbrati vidne smeti in neznano črno snov.

Nesnaga v Koprskem zalivu

“To je dogodek, ki se zna pojaviti pri nas ob takšnih vremenskih razmerah. Delci v zraku se vežejo na vlago in zaradi teže padejo na morsko gladino, kjer ne potonejo takoj. Pod vplivom vetra, tokov in valov se zberejo v madež, ki nekaj časa »pluta« po zalivu, dokler počasi ne potone,” je dogodek komentiral Klinec.

Kot še pravi direktor pomorske uprave, dogodek ni bil javljen na številko 112, kar bi omogočilo hitrejše ukrepanje in takojšnje lociranje ter umaknitev odpadkov.

“V tem primeru smo s plovilom SI-20 pregledali področje obalnega območja okrog Kopra, Žusterne, Rexa, vse do Izole. Med pregledom se je na morju pridružila tudi enota pomorske policije Koper ter po kopnem vozilo Uprave za pomorstvo, ki je dodatno pregledalo stanje z obale. Na omenjeni lokaciji od Kopra do Izole ni bilo najdenih sledi onesnaženja. Kasneje se je ugotavljalo, da so posnetki bili narejeni že nekoliko časa nazaj in se je medtem madež onesnaženja premaknil drugam. Iskanje je otežilo oblačno vreme, megla in dež. Čoln Uprave za pomorstvo je med česanjem Koprskega zaliva našel madež onesnaženja pred Debelim rtičem. Gre za črn, masten prah, ki se določen čas zadržuje na morski gladini in nato potone. Najverjetneje gre za saje izpušnih plinov iz ladijskih motorjev, ali morda saje iz ladijskega kotla,” je opisal Klinec, na naše vprašanje, kaj sledi, pa odgovoril, da na upravi nadaljujejo z vsakodnevnim nadzorom morja in morebitnega pojava onesnaženja ter odstranjevanjem le tega.