Danes je dan za mafin

Cupcake, muffin ali po slovensko mafin danes praznuje. 20. februar namreč ponekod velja za nacionalni dan te mehke in okusne sladice, brez katere si marsikdo ne more predstavljati zajtrka ali dnevnega posladka.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Mafin, majhna, sočna in okusna sladica, značilne okrogle oziroma kupolaste oblike, danes velja za priljubljen kulinarični užitek razširjen po vsem svetu. S svojo značilno obliko in raznolikostjo okusov ponuja popolno razvajanje za vse ljubitelje sladkarij. Ta sladki prigrizek, ki ga lahko uživamo ob različnih priložnostih, še zlasti priljubljen pa je za zajtrk, je tako pomemben, da ima celo svoj dan, to je današnji dan – 20. februar.

mafin

Zgodovina mafina

Beseda “mafin” se je prvič pojavila leta 1703, prvotno zapisana kot “moofin”. Izvira iz nemške besede “muffen”, kar pomeni majhne tortice, po nekaterih teorijah pa iz francoske besede “moufflet”, ki označuje mehke pekovske izdelke. Mafini so postali še bolj prepoznavni z objavo rime “Muffin Man” leta 1820 v Londonu, ki govori o dostavljavcu mafinov in se glasi približno tako: 

Do [or “Oh, do”] you know the muffin man,
The muffin man, the muffin man.
Do you know the muffin man,
Who lives on Drury Lane?

Yes [or “Oh, yes”], I know the muffin man,
The muffin man, the muffin man,
Yes, I know the muffin man,
Who lives on Drury Lane.[1]

Ob prvih omembah mafinov v 18. stoletju v Angliji so te sladice vejale kot “kruh na hitro”. Kot že samo ime pove, so bili ti mafini bolj podobni kruhu. Pečeni so bili v posebnih kalupih, ki so bili pogosto narejeni iz lesa.

Pravi prelom v zgodovini mafinov pa se je zgodil v 19. stoletju, ko so postali bolj podobni današnjim mafinom. Razvoj sodobnih mafinov je tesno povezan s prebojem pekovske industrije v Veliki Britaniji, kjer so se mafini začeli proizvajati v večjih količinah in postali dostopnejši širšemu prebivalstvu.

V Združenih državah Amerike so mafini postali priljubljeni v 19. stoletju, ko so evropski priseljenci s seboj prinesli svoje recepte. Ameriški mafini so se razvili v različne oblike in okuse, od klasičnih vanilijevih do čokoladnih, sadnih in mafinov z raznimi oreščki ter drugimi sestavinami in dodatki.

oriol portell MZxSQPSOexI unsplash

Kako pravilno zapisati ime te sladice?

Jezikovna svetovalnica pravi, da izraze za moderne oz. tuje slaščice v slovenščino večinoma prevzemamo iz angleškega jezika. Pri njihovem zapisovanju oz. odločanju za izvirno ali podomačeno pisno podobo (ali pa morda za prevodno ustreznico) moramo upoštevati uveljavljenost različnih zapisov v slovenskem jeziku. Ker so muffini v slovenskem okolju že nekaj časa znana in priljubljena slaščica, se je že uveljavila podomačena oblika zapisa, tj. mafin, o čemer se je mogoče prepričati v drugi izdaji SSKJ (tudi v Slovarju novejšega besedja) in v nekaterih dvojezičnih slovarjih (npr. PONS).

Slaščici cupcake in mugcake sta v primerjavi z mafinom novejši, zato se podomačena izraza zanju še nista uveljavila. Pregled dostopnih slovarjev in nekaterih kuharskih spletnih strani pokaže, da se najpogosteje uporablja citatni zapis, torej cupcake in mugcake, ki ga lahko spremlja opisno pojasnilo. Cupcake je tako pogosto kar kolaček ali tortica (lahko s kremo ali posipom), mugcake pa tortica/mafin/kolaček v skodelici

Recept za najboljše mafine

Skrivnost ali recept za najboljše mafine se pogosto skriva v nekaj ključnih elementih, ki vplivajo na teksturo, okus in splošno kakovost končnega izdelka. Za pripravo najboljših mafinov je ključnega pomena natančno merjenje sestavin, uporaba kakovostnih sestavin in izogibanje prekomernemu mešanju, da se prepreči razvoj glutena, ki povzroča gumijasto teksturo.

Pomembno je tudi, da modelčkov za mafine ne napolnite do vrha, da jim tako omogočite prostor za rast, in da pečico vedno predhodno segrejete na pravo temperaturo za enakomerno peko. Eksperimentiranje z različnimi dodatki, kot so čokoladni koščki, oreščki ali jagodičevje, vas bo pripeljalo do odkritja vaše idealne kombinacije okusov. Na koncu pazite, da mafinov ne boste pekli predolgo, po peki pa jih pustite, da se pravilno ohladijo, da preprečite, da bi postali vlažni od kondenzacije. Pa dober tek!