Danes si je treba privoščiti vanilijev sladoled, odkrijte zakaj

Danes obeželujemo svetovni dan vanilijevega sladoleda. Vanilijev sladoled je med najbolj priljubljenimi sladicami na svetu, s preprostim receptom pa ga lahko pripravite tudi doma.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vanilijev sladoled, eden najbolj priljubljenih okusov po vsem svetu, ima svoj poseben dan – Svetovni dan vanilijevega sladoleda, ki ga obeležujemo danes, 23. julija. Ta “praznik” je namenjen praznovanju in uživanju v tej preprosti, a prefinjeni sladici. Sladoled namreč ne predstavlja le poletno osvežitev, ampak je tudi simbol sreče, skupnih trenutkov in otroških spominov.

Vanilijev sladoled

Vanilija je cenjena in draga

Vanilija je ena najstarejših in najbolj cenjenih začimb na svetu, njena uporaba pa sega več stoletij nazaj. Znana je po svoji značilni sladki in aromatični aromi. Pridobiva se iz strokov orhidej vrste Vanilla planifolia, ki uspevajo predvsem v tropskih regijah, kot so Madagaskar, Tahiti in Mehika. Proces pridelave vanilije je dolgotrajen in zahteven, saj vključuje ročno opraševanje cvetov, pobiranje strokov in dolgotrajno fermentacijo ter sušenje. Zaradi tega je vanilija ena najdražjih začimb na svetu, vendar njena bogata aroma in okus upravičujeta visoko ceno. Po nekaterih podatkih naj bi bila druga najdražja začimba, takoj za žafranom.

vanilija
Vanilija je druga najdražja začimba.

Zgodovina vanilijevega sladoleda

Vanilijev sladoled naj bi se pojavil že v 17. stoletju, ko je bil znan kot luksuzna sladica, dostopna le kraljevim družinam in plemstvu. Prvi zapisi o vanilijevem sladoledu izvirajo iz Francije, kjer so ga pripravljali z vanilijevimi stroki in smetano.

Zakaj vanilijev sladoled?

Vanilijev sladoled je osnova številnih drugih okusov in kombinacij. Zaradi svoje nevtralne, a bogate arome je priljubljen samostojno ali kot dodatek k različnim sladicam.

Tudi domača priprava vanilijevega sladoleda je lahko zelo preprosta. Potrebujete le nekaj osnovnih sestavin: smetano, mleko, sladkor, vanilijev ekstrakt ali stroke vanilije in jajca.

Nekaj sladoledne statistike

Po podatkih Statističnega urada RS se je leta 2022 v Sloveniji s proizvodnjo sladoleda ukvarjalo 54 podjetij. Lani smo izvozili skoraj 29.000 ton te ledene osvežitve, uvozili pa več kot 6.000 ton. Največ smo ga uvozili iz Nemčije (1.879 ton), sledili sta Hrvaška (1.023 ton) in Italija (779 ton).

Za sladoled je bilo junija letos treba odšteti nekoliko manj kot leto prej. Lani je po podatkih SURS-a liter sladoleda stal 4,29 EUR, porcija sladoleda s smetano pa 6,14 EUR. Od lanskega do letošnjega junija se je cena sladoleda znižala za 1,5 %.