Dekančani odločno proti gradnji sončne elektrarne

Odločno nasprotovanje gradnji sončne elektrarne v Dekanih. Krajani bodo do konca vztrajali pri zaščiti svojega okolja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 »Prepričani smo, da so na območju Mestne občine Koper, kakor tudi drugod po Sloveniji primernejše lokacije, na katerih bi postavitev sončne elektrarne imela manjši vpliv na kakovost življenja in okolja«, s temi besedami so predstavniki Krajevne skupnosti Dekani zaključili dopis s številnimi pripombami glede namere države, da bi na območju vasi Dekani namestili sončne elektrarne, ki so ga v teh dneh naslovili na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter na Soške elektrarne.

Zakaj vaščanov nihče ni obvestil?

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ter investitor v načrtovano sončno elektrarno – družba Soške elektrarne Nova Gorica (Seng) iz skupine Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), sta namreč v začetku marca objavila poziv javnosti in občinam za podajo pripomb in predlogov k osnutku elaborata obnovljivih virov energije za umestitev energetskega objekta na območju Dekanov.

Ko se je informacija o predvidenem projektu razširila med krajani, je med Dekančani završalo, saj jih nihče od pristojnih – ne Mestna občina Koper in ne katerakoli druga državna institucija o tej nameri ni predhodno obvestila.

Krajani zahtevajo, da se njihov glas sliši in upošteva

Projekt, ki bi zasedel devet hektarov površin na obrobju vasi in proizvajal osem megavatov električne energije, je naletel na močan odpor lokalne skupnosti, ki zahteva, da se njihov glas sliši in upošteva. V ta namen so minuli teden sklicali tudi zbor krajanov, na katerega so povabili tudi predstavnike investitorja in Mestne občine Koper.

Koprski župan Aleš Bržan je obljubil, da bo Mestna občina Koper zastopala interese krajanov, vendar v Dekanih marsikoga skrbi, da občina na načrte države nima prav veliko vpliva. Prav tako so vaščani občini zamerili, da jih o nameri državi ni predhodno obvestila.

Dekani

Sončne elektrarne sprožile vrsto pomislekov

Sicer so Dekančani izpostavili vrsto pomislekov glede vpliva projekta na okolje, divjad in lokalno skupnost. Med glavnimi skrbmi domačinov so bližina hiš, požarna nevarnost, ogroženost reke Rižane, vpliv na selitvene poti divjadi, možne spremembe mikroklime, pa tudi spomini na pretekle državne projekte, ki so negativno vplivali na območje vasi.

Capture 7

Odločno proti izgradnji sončne elektrarne

Na zboru krajanov je bilo prisotnih več kot sto krajanov, ki so se opredelili kot »odločno proti izgradnji elektrarne« in od koprske občine zahtevali, da njihovo stališče podpre ter ga zastopa v vseh nadaljnjih postopkih.

Če se bodo postopki za umestitev sončne elektrarne nadaljevali, so krajani napovedali tudi ustavno presojo lani sprejetega zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, ki na območjih, urejenih z državnim prostorskim načrtom (DPN) dopušča gradnjo sončnih elektrarn brez dodatne presoje vpliva na okolje. Menijo namreč, da zakon posega v ustavno zagotovljeno pravico do zdravega življenjskega okolja.

08fpa dekani elektrarna 4
Dekani, 04.04.2024
Zadružni dom Dekani, Javna razprava o gradnji sončne elektrarne

Predsednik krajevne skupnosti Dekani Igor Šturman je poudaril, da jih o pozivu za podajo pripomb in predlogov nihče ni obvestil. Občina je novico sicer objavila na svoji spletni strani, a so v Dekanih to ugotovili šele 20. marca.

Naj se opusti projekt izgradnje plinovoda

“Ne moremo mimo dejstva in se nam zdi popolnoma nesprejemljivo, da ob poudarjanju pomemnosti prehoda na OVE istočasno v našem kraju potekajo priprave na začetek gradnje prenosnega plinovoda Ajdovščina – Lucija s pripadajočo plinsko razdelilno postajo na robu vasi. Projekt izgradnje plinovoda je bil prav tako voden netransparentno do te mere, da lokalna skupnost ni imela vpliva na odločanje o samem poteku trase, ki bo trajno in pomembno posegla v površine v našem kraju in omejila možnosti razvoja”, so v dopisu še izpostavili Dekančani in k temu dodali, da “preden se sploh načrtuje kakršenkoli projekt OVE v našem kraju, bi pričakovali popolno opustitev projekta izgradnje prenosnega plinovoda, saj tudi vemo, da je zaradi spremenjenih razmer na svetovni politični ravni, projekt v današnjih razmerah nesmiseln.”