Dela za ureditev sodobnega in varnega izolskega pristanišča so v polnem teku

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po pooblastilu občine je izolsko komunalno podjetje pristopilo k skupnemu projektu ureditve pristanišča. Investicija, ki je prvenstveno namenjena izboljšanju obstoječe infrastrukture ter delovnih pogojev ribičev, je strateškega pomena. Po zaključku del bo namreč izolski mandrač izpolnjeval zahteve sodobnega in varnega pristanišča tako za Izolane kot obiskovalce.

 

V pripravo projekta so bili poleg stroke vse od začetka vključeni tudi uporabniki, s katerimi je občina uskladila potrebe in interese ter poiskala posamezne tehnične rešitve. Namen ureditve namreč ni le posodobiti občinsko pristanišče, temveč se v ospredje postavljajo predvsem potrebe tistih, ki se ukvarjajo z ribolovom, varnost pristaniške infrastrukture ter protipoplavna varnost mesta in s tem imetja občanov.

 

Investicija se je pričela po izteku lanske turistične sezone in bo predvidoma zaključena do sredine letošnjega leta. Trenutna gradbena dela vključujejo zvišanje skalometa in postavitev devetih plavajočih pomolov za potrebe ribiških plovil. Potreba po zvišanju valobrana je posledica klimatskih sprememb in s tem povezanih sprememb vodostaja, posedanja trenutnega skalometa ter zagotovitve večje protipoplavne varnosti mesta kakor tudi zaščite plovil v mandraču pred vremenskimi pojavi, kot sta tramontana in lebič.

 width=

Projekt ureditve pristanišča, ki vključuje severni del, je težak okvirno 2,6 milijona evrov. Zanj je občina na razpisu zagotovila povračilo 2,1 milijona evrov iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Dvig obale se bo predvidoma še letos nadaljeval tudi v drugem sklopu obnove, v okviru katere bosta zvišana južni del mandrača z malim pomolom in promenada na Sončnem nabrežju, načrtovana je tudi ureditev zelenice in namakalnega sistema ter javne razsvetljave med promenado in cesto.