Domača lekarna: Kam z zdravili, ki jim je potekel rok uporabe?

Sirupi za povišano telesno temperaturo in bolečine, kapljice za nos, zdravila za prehlad, šumeče tablete … vsi jih imamo v domači omarici. Ko pa so odprte več kot eno sezono ali jim je potekel rok uporabe, bi jih morali zavreči – pa veste kam s tovrstnimi zdravili?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Skoraj vsako gospodinjstvo ima majhno domačo lekarno z najosnovnejšimi zdravili proti prehladu in drugim sezonskim boleznim. S prihodom toplejšega vremena se nas večina loti tako imenovanega spomladanskega čiščenja, med katerim naj bi prej ali slej prišla na vrsto tudi že omenjena domača omarica. Zelo verjetno bo vsebovala zdravila, ki jim je potekel rok uporabe ali so bila že uporabljena, zato je njihov datum varne uporabe potekel.

Takšne pripravke boste želeli zavreči – pa veste, kam jih lahko odvržemo in zakaj nikakor ne smete vreči zdravil med komunalne odpadke ali v stranišče?

Zdravila, ki se jih želite znebiti, so ena od kategorij zdravstvenih odpadkov in njihovo odlaganje ureja uredba o ravnanju z odpadnimi zdravili.

Med farmacevtske odpadke sodijo vsa zdravila in snovi, vključno z njihovo primarno embalažo, to je embalažo, s katero je bila snov v stiku, ki so postala neuporabna, ker jim je potekel rok uporabnosti, ker so se razlila ali so preprosto neuporabljena.

kam z zdravili

Pospešen razvoj farmacevtske industrije je v kombinaciji z rastjo prebivalstva povzročil vse večjo razširjenost proizvodnje zdravil in posledično večjo uporabo, saj so zdravila vse bolj dostopna. Posledica vsega navedenega je povečano nastajanje farmacevtskih odpadkov, ki jih je treba ustrezno odlagati, da ne škodijo naravi, predvsem vodam. Zato zdravil nikoli ne smemo odvreči med komunalne odpadke ali v kanalizacijo, saj lahko že neznatne koncentracije določenih snovi v zdravilih škodljivo vplivajo na kakovost vode in s tem na zdravje ljudi.

Farmacevtske odpadke delimo na nevarne, nenevarne in nadzorovana zdravila. Najpogosteje imamo v kopalniških omaricah tiste iz skupine nenevarnih farmacevtskih odpadkov – odprte sirupe, kapljice za oko, kreme, mazila s pretečenim rokom uporabnosti, odprte raztopine za injekcije ali infuzije, materiale za pripravo pripravkov. Med nevarne farmacevtske odpadke sodijo citotoksična zdravila, hormoni, imunosupresivi in ​​zdravila proti okužbam. Amfetamini, narkotiki in opiati so nadzorovane droge.

zdravili

Da tovrstni odpadki ne bi pristali v naravi, je najbolje, da jih predamo lekarnam, ki so jih dolžne prevzeti. Enako velja za zdravila za uporabo v veterinarski medicini, ki jih je treba oddati v veterinarske ambulante in lekarne.

Lekarne so dolžne voditi evidenco, oddajo skleniti s pooblaščenim podjetjem in ločeno zbirati farmacevtske odpadke v ustreznih zabojnikih glede na ključno številko odpadnega materiala. Reciklažna dvorišča morajo sprejemati tudi medicinske odpadke.