Ta ukrep je del dolgoročne strategije “Za Slovenijo brez tobaka,” katere cilj je, da bi do leta 2040 manj kot pet odstotkov prebivalcev uporabljalo tobačne izdelke, je sporočila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupar na novinarski konferenci.
Ministrica je poudarila, da uporaba elektronskih cigaret med mladimi hitro narašča, pri čemer te vsebujejo škodljive in rakotvorne snovi. Raziskave kažejo, da elektronske cigarete pri mladostnikih, ki ne kadijo, povečajo verjetnost, da bodo začeli kaditi navadne cigarete, celo do štirikrat.
Večina mladostnikov začne uporabljati elektronske cigarete prav zaradi različnih arom, ki zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti in naredijo vdihavanje prijetnejše. Zato predlagajo prepoved značilnih arom, kot so sadje, začimbe in zelišča. Mentol in tobak ostajata dovoljeni, vendar bosta tudi ti aromi nadzorovani glede vsebnosti škodljivih snovi. Vse druge arome bodo prepovedane v vseh oblikah elektronskih cigaret.
Poleg tega zakon predlaga popolno prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, saj so se kadilnice kljub prezračevanju in filtriranju izkazale za neučinkovito zaščito pred cigaretnim dimom. S tem se želi izboljšati zaščita prebivalstva pred tobačnimi izdelki in odpraviti neuspešen sistem kadilnic, ki je Slovenijo uvrstil med države z nepopolno zaščito pred tobačnimi izdelki.