Fit samo za poletje – recept za jo-jo katastrofo

Bliža se kopalna sezona pred katero se veliko ljudi odloči za hujšanje s pomočjo komercialnih diet, saj se želijo počutiti bolje v svoji koži (kar zanimivo, v drugih letnih časih ni tako pomembno).

Deli novico s tvojimi prijatelji

 Vendar ni vsako zmanjšanje telesne mase tudi zdravo. V tem navadno kratkem obdobju se ljudje odločijo bodisi črtati veliko živil iz svoje prehrane bodisi začeti jemati kapsule ali praške promovirane na televiziji in spletu, kjer se obljubljajo neverjetni rezultati. Taki izdelki povečini niso regulirani in pogosto vsebujejo diuretike, zaradi katerih lahko tvegamo dehidracijo. Nekateri izdelki, še posebej tisti, ki jih kupimo prek spleta, pa so povrhu narejeni v proizvodnji s slabo higiensko prakso in lahko vsebujejo previsoke doze sestavin, ki potencialno škodijo jetrom.

 

Pred zavestnim hujšanjem se je potrebno vprašati kaj je namen le tega. Ali se res spopadamo s prekomerno telesno maso ali gre zgolj za željo po nerealnem telesnem idealu, ki ga postavlja družba, še posebej pa socialna omrežja? Če je glavni razlog izgled v kopalkah, navadno želimo hitre rezultate, motivacija pa s koncem poletja ali še prej upade, saj ne zdržimo zadanih omejevanj in preveč sprememb naenkrat. V kolikor pa je cilj izboljšati svoje zdravje in se počutiti bolje v svoji koži, si moramo postaviti realne cilje, ne ozirajoč se na tehtnico. Pri regulaciji telesne mase se nikakor ne smemo primerjati z drugimi. Če imamo pretežno sedeč življenjski slog, je najprej potrebno razmisliti, kako lahko postopoma uvedemo neko obliko aktivnosti, ki jo lahko vzdržujemo dolgoročno. Glede prehranskih navad pa je bolje, če premislimo, kaj lahko dodamo k obrokom, da bodo hranilno bogati kot pa kaj ponovno izločiti – to se na dolgi rok nikakor ne obnese. Glavni obroki naj, poleg ogljikovih hidratov in beljakovin, vsebujejo tudi sadje in/ali zelenjavo, saj bomo tako dlje časa siti, prav tako pa poskusimo uvesti več pustih mesnih in mlečnih izdelkov, v kolikor v naši prehrani prevladujejo bolj mastni.

 

Izločanje velikih skupin živil iz prehrane je lahko zdravju resno škodljivo, še posebej kadar izločenim živilom ne najdemo ustrezne zamenjave. Dober primer so živalske beljakovine (meso, jajca, mlečni izdelki), ki so dober vir esencialnih aminokislin in vitamina B12. Kadar se odločimo iz prehrane izločiti vse živalske beljakovine, jih je nujno potrebno nadomestiti v primerni količini z drugimi živili, ki vsebujejo ta hranila. Enako velja za ogljikove hidrate, ki vsebujejo velik delež prehranskih vlaknin in mineralov ter so človeku glavni vir energije (glukoze). Naši možgani potrebujejo za normalno delovanje vsaj 130 gramov glukoze na dan. Če ogljikove hidrate izločimo iz prehrane, bodo možgani iskali glukozo iz drugih prehranskih virov, vendar to zanje ni optimalno, saj gre v tem primeru za presnovno zahtevnejše procese.

 

Zaradi tega se lahko pri dietah brez ogljikovih hidratov pojavi hitra ali neprestana utrujenost in razdraženost, napadi lakote in huda želja po sladkem. Problem postane še večji, kadar je naš energijski vnos drastično znižan, saj smo iz prehrane izločili celotno makrohranilo, katerega nismo z ničemer nadomestili. Takrat telo začne varčevati z energijo, kar se izraža v brezvoljnosti, konstantni utrujenosti, slabo izvedeni vadbi in slabi regeneraciji, slabem spancu, spremenjeni prebavi, zmanjšanem spolnem libidu in spremembi menstrualnega cikla pri ženskah. Posledično se take diete ne moremo dolgoročno držati in jo opustimo. Kilogrami se nato naglo vrnejo oz. še dodatno nakopičijo, saj se nam je v tem času telesna sestava spremenila in s tem tudi naša presnova. Tak pojav imenujemo jo-jo dietiranje ali jo-jo efekt diete. Ob tem pojavu vedno krivimo sebe, ker nimamo ”discipline” dalje slediti takemu načinu prehranjevanja, vendar bi si morali priznati, da so take diete nevzdržne in smo si postavili nerealne cilje. Navadno pa se čez nekaj časa ponovno lotimo iste ali podobne diete samo zato, ker so bili rezultati nazadnje hitro vidni.

 

Tako početje je zdravju tudi škodljivo, saj se z vsako jo-jo dieto oz. ciklom znižuje presnova v mirovanju, ker na ta način izgubljamo mišično maso in ne maščobnih zalog, kot bi si želeli. Ravno mišična masa je velik porabnik energije tudi v mirovanju in skupaj z mišično močjo sta dober pokazatelj zdravja in funkcionalnosti telesa.

 

Kako lahko prideš v stik z menoj?

E-mail naslov: dajana.dietetika@gmail.com

Instagram: jem.z.glavo

 

Dajana Smolnik

 

Oglasno sporočilo.