Generacija rešuje življenja: v Šmartnem pri Litiji projekt podprla tudi predsednica države

Po uspešno izvedenem dogodku ob Svetovnem dnevu oživljanja je zavarovalnica Generali skupaj z ZD Litija izobraževalne delavnice v sklopu projekta »Generacija rešuje življenja!« pripravila tudi na OŠ Šmartno pri Litiji. Temeljnih postopkov oživljanja so se učili sedmošolci in novo osvojeno znanje pokazali tudi predsednici Republike Slovenije Nataši Pirc Musar.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Projekt »Generacija rešuje življenja«, ki so ga zasnovali v ZD Litija, podpirajo pa ga tudi v zavarovalnici Generali, otroke in mladostnike opremlja z znanjem in pogumom za nudenje prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja. Ko pride do srčnega zastoja, šteje vsaka sekunda – prav hitro ukrepanje lahko odloči med življenjem in smrtjo. Zato je ključno, da se mladi naučijo učinkovitega ukrepanja ter da s tem znanjem in veščinami opolnomočena celotna generacija.

»Vsak tak projekt je kamenček v mozaiku krepitve naše skupnosti. Najbolj pomembno seveda je, da če znaš oživljati, lahko nekomu rešiš življenje. Ampak vendarle so take delavnice pomembne tudi zaradi povezovanja in ozaveščanja mladih. Z največjim veseljem kot predsednica Republike Slovenije podpiram ta projekt in resnično upam, da to ne bo projekt samo Zasavja, ampak da se bo razširil povsod po Sloveniji,« se je nadejala predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.

generacija

Na dogodku v Šmartnem pri Litiji so zdravstveni delavci najprej učence popeljali skozi teoretično delavnico, nato pa jim v praktičnem delu predstavili temeljne postopke oživljanja na lutkah, ki jih je ZD Litija za ta projekt podaril Generali. Sedmošolci so se spoznali tudi z uporabo AED, na koncu pa se pomerili tudi v ekipnem tekmovanju – tisti, ki so pokazali največ vztrajnosti in moči so prejeli tudi simbolično nagrado.

Generali zavarovalnica kot družbeno odgovorno podjetje zvesto vlaga v pobude, ki prispevajo k ozaveščanju, preventivi in dolgoročni krepitvi odpornosti skupnosti »Zavedamo se, da sta zdravje in varnost ljudi izjemnega pomena, zato z velikim ponosom podpiramo projekt »Generacija rešuje življenja« ter pomagamo pri širjenju znanja in veščin, s katerimi vsakdo lahko reši življenje. Zahvaljujem se vsem, ki jim je mar za varnost v naši družbi,« je povedala direktorica marketinga in odnosov z javnostmi v Generaliju Svetlana Almaš.

generacija

Da ima projekt »Generacija rešuje življenja!« poleg izobraževalne tudi pomembno povezovalno noto, je poudaril direktor ZD Litija Mario Bjelčević: »Mi vsi skupaj živimo v skupnem okolju, ustvarjamo skupno družbo. S takšnimi projekti lahko približamo naše znanje vsem, ki lahko pomagajo sočloveku, sosedu, svojcu, prijatelju. Želeli bi si, da se takšno izobraževanje sprejme v redni šolski program in da bo vsakemu učencu v Republiki Sloveniji enkrat na leto omogočena ena ura iz teh osnovnih temeljnih postopkov oživljanja.«

Župan Občine Šmartno pri Litiji Blaž Izlakar je poudaril, da so v lokalni skupnosti nemudoma podprli prizadevanja zdravstvenih delavcev ZD Litija: »Gre za projekt izjemnega pomena, predvsem ker že mlado generacijo uči, kako se soočiti v primeru nenadnega zastoja srca. Zelo pomembno se mi zdi, da je ta ideja ZD Litija dobila tak razmah. In ponosni smo, da je tudi predsednica Republike Slovenije, prepoznala pomembnost tega projekta.«

generacija

Projekt »Generacija rešuje življenja!« se bo nadaljeval tudi v prihodnje, z željo, da se razširi po vsej Sloveniji in s tem ustvari generacijo odgovornih posameznikov, ki znajo pomagati v kritičnih trenutkih ter se zavedajo, da lahko njihova neprecenljiva pomoč ohrani človeško življenje.