Gobova juha z žganci

Tudi tokrat objavljamo recept za različico trenutno zelo popularnih gob.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Glavno sestavino tega recepta lahko najdemo sami, v gozdu, kjer se naužijemo še svežega zraka.

Slovenska Istra ponuja kar pestro izbiro gob, ki jih je možno pripraviti na različne načine. Lahko jih skuhamo, spečemo ali ocvremo. Pri nabiranju gob moramo biti zelo pazljivi. Če nismo popolnoma prepričani, ali so najdene gobe užitne, jih ne naberemo, prav tako pa moramo biti pozorni na zaščitene gobe. Najbolje je, da se na začetku lotimo ustrezne literature, kasneje obiščemo kak tečaj spoznavanja gob in gobarjenja, naše prve gobe pa naj bodo nabrane v družbi izkušene osebe.

Ker običajno ne porabimo vseh nabranih gob, sam nekatere posušim, nekatere pa zamrznem. In prav te so najboljše za pripravo juhe. Za začetek v vodi namočimo suhe lisičke. Voda naj bo vroča, namakajo pa naj se vsaj pol ure.

 width=

Nato naredimo osnovo za juho. Enake količine na drobno nasekljane čebule, korenja in gomoljne zelene rahlo posteklenimo, dodamo jurčke, nekaj listov svežega žajblja in pražimo približno minuto. Dodamo česen in odcejene lisičke. Vode, ki ostane od namakanja suhih gob, nikakor ne zavržemo. Ko česen zadiši, z njo vse skupaj zalijemo in tako preprečimo, da bi se nam česen prismodil. Dodamo še na kocke narezan krompir, ponovno zalijemo z vodo ter dodamo sol in poper. Juho kuhamo 15 do 20 minut oziroma dokler krompir ni kuhan. Nekaj minut pred koncem kuhanja dodamo v gobovo juho na drobno narezana stebla peteršilja, ki bodo dodala nekaj svežine, liste pa prihranimo za kasneje.

Ajdovi žganci niso ravno avtohtona in tudi ne enostavna priloga, a vseeno priporočam, da se potrudite in jih naredite. Mogoče vam v prvo ali celo v drugo ne bodo uspeli, a bo na koncu trud poplačan, saj so res okusni.

 width=V slan krop vsujemo vso ajdovo moko hkrati in počakamo, da se naredi kepa. V sredino te kepe nato naredimo luknjo in vanjo vstavimo leseno kuhalnico. Na zmernem ognju kuhamo približno 10 do 15 minut oziroma toliko časa, da voda zalije vrh kepe in napolni luknjo okoli lesene žlice. Nato pričnemo z mešanjem. Mešamo toliko časa, dokler ne dobimo homogene zmesi. Žgance pokrijemo in pustimo počivati vsaj 10 minut. Tako se bodo lepše trgali. Preden jih postrežemo, jih z dvema kuhalnicama natrgamo na manjše kose. Če jih naredite preveč, jih lahko za nekaj dni shranite v hladilniku. Odlični so na primer z jajci in ocvirki.

 

Gobovo juho postrežemo z žganci, nanjo dodamo žlico kisle smetane in posujemo s sveže nasekljanim peteršiljem. Zraven ponudimo belo vino, najraje malvazijo.

 

 

 

 

 

Za lažjo predstavo

Juha:

– Čebula,

– dva manjša korenčka,

– četrtina gomoljne zelene,

– svež žajbelj,

– trije stroki česna,

– 25 gramov suhih lisičk,

– 500 gramov zamrznjenih jurčkov, – peteršilj,

– sol in poper.

 

Žganci:

– 500 gramov ajdove moke, – liter vode in

– sol.

 

Za postrežbo:

– Peteršilj in

– kisla smetana.

 width=

Rok Dekorti