Golob in Čalušić z ribiči

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki se je danes v Izoli skupaj s premierjem Robertom Golobom srečala s slovenskimi ribiči, je ob tej priložnosti napovedala sprejem dodatnih ukrepov za zaščito ribičev v okviru dopolnitve ustreznega zakona. Predlog ukrepov bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na srečanju, ki je bilo namenjeno iskanju rešitev za zaščito slovenskih ribičev, sta ministrica in premier prisluhnila ribičem in se seznanila s trenutnimi razmerami.

Ministrstvo na strani ribičev

Ministrica je poudarila, da kmetijsko ministrstvo že zagotavlja pravno pomoč slovenskim ribičem, ki so jim hrvaški organi naložili globe, čeprav svojo dejavnost opravljajo v skladu z razsodbo arbitražnega sodišča o meji med državama. Pravno pomoč izvaja skladno z uredbo o pravni pomoči ribičem.

Ribičem je predstavila tudi nekaj dodatnih ukrepov za njihovo zaščito, ki jih bo po njenih besedah vsebovala sprememba oziroma dopolnitev zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma. Predlog sprememb bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

Čalušić in Golob z ribiči

Čalušić in Golob sta se z ribiči sestala, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) minuli četrtek v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu soglasno sprejelo odločitev, da pritožbe niso dopustne, češ da bi pritožniki lahko razumno predvideli, da bo njihovo ravnanje v spornih vodah predstavljalo manjše prekrške v skladu z veljavno hrvaško zakonodajo.

Sodišče je še poudarilo, da odločitev ne prejudicira prizadevanj Slovenije in Hrvaške, da bi z vsemi razpoložljivimi miroljubnimi sredstvi končali spor o meji.

Globe so neupravičene

Čalušić je že v četrtek v odzivu na odločitev sodišča ribičem zagotovila nadaljnjo pomoč. Dodala je, da si bo Slovenija še naprej prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, po kateri je velika večina Piranskega zaliva slovenskega. V vladi so sicer poudarili, da odločitev ESČP ne vpliva na arbitražno razsodbo.

Generalni direktor na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Marko Rakovec je takrat omenil tudi možnost dodatnih vladnih ukrepov za zaščito ribičev. Globe hrvaških organov slovenskim ribičem, ki skupaj znašajo že 3,4 milijona evrov, pa je označil za “neupravičene in absurdne, ker gre za slovensko ozemlje”.