Hidroliziran kolagen kot prehranski dodatek

Veliko zanimanje za hidrolizirani kolagen je posledica vloge, ki jo ima beljakovina v telesu; kolagen je namreč glavni strukturni element kosti, hrustanca, kit, vezi in kože. Hidrolizirani kolagen se zato uporablja za spodbujanje zdravja sklepov, na primer za pomoč pri okrevanju po poškodbi ali za preprečevanje artroze in osteoporoze.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Uporablja se tudi kot sredstvo proti staranju kože. Želatina ni nič drugega kot kolagen, denaturiran z vrenjem. Kljub temu, da je živalskega izvora, želatini primanjkuje  nekaterih esencialnih aminokislin. Zaradi tega ne more šteti kot dobro beljakovinsko dopolnilo, je pa dober vir kolagena. Danes ne zaužijemo več dovolj tistih delov mesnine, ki veljajo kot ”odpadni produkt” mesne industrije (hrustanec, kosti, koža in veziva) in prav zato nam pogosto kolagena v sklepih primanjkuje. Primarni namen dodajanja kolagena je torej spodbujanje in stimulacija njegove sinteze v organizmu, s čimer se celicam zagotovi potreben nabor aminokislin.

Glede na to, da veliki deli beljakovin težko prehajajo skozi povrhnjico, se kolagen na splošno raje vključuje v posebne prehranske dodatke kot v kozmetiko z dvomljivo uporabnostjo; v slednji se običajno uporabljajo močno hidrolizirani kolageni ali majhni predhodni peptidi, kot je palmitoil pentapeptid-4. Dober kolagenski dodatek se ne bi smel osredotočati le na njegov vnos (ki ima med drugim zelo skromne stroške); namesto k megadozam kolagena se zdi bolj smiselno jemati snovi, ki spodbujajo njegovo sintezo in zavirajo njegovo razgradnjo.

Če v prehrani ni pomanjkanja beljakovin, dodaten vnos prehranskega kolagena pravzaprav ne more zagotoviti pomembnih koristi, saj se v telesu ne hrani. Prav tako vsakodnevno uživanje velikih količin kolagena ni dovolj za povečanje njegove koncentracije na ravni kože. Zato v najbolj iskanih in dragih prehranskih dopolnilih poleg hidroliziranega kolagena najdemo snovi, ki lahko pospešijo njegovo sintezo v organizmu: to je na primer vitamin C ali druge antioksidativne učinkovine, zmožne oviranja razgradnje kolagena. Sintezo kolagena je mogoče povečati tudi z dodatkom posameznih aminokislin, kot so arginin, hidroksiprolin in ornitin. Kar zadeva dodatke za zdravje sklepov, lahko hidroliziran kolagen kombiniramo tudi z glukozaminom in hondroitin sulfatom, uporabnima peptidoma za prehrano hrustanca. Mlačni znanstveni dokazi o uporabnosti kolagena pri zdravljenju težav s kostmi in sklepi kažejo na uporabo precej visokih odmerkov, in sicer 7-10 g/dan 1/3 meseca.