Potem ko so mediji septembra poročali o primeru iz osiješke bolnišnice, kjer je pol leta po obsodbi zaradi posilstva pacientke zdravnik ginekolog ohranil zaposlitev in še vedno izvajal preglede, se podobno dogaja v Vukovarju.
Tamkajšnji specialist splošne kirurgije je bil namreč leta 2023 obsojen zaradi spolnega nadlegovanja in poskusa posilstva. Slednjega ga je obtožilo kar 11 njegovih pacientk v Nacionalni memorialni bolnišnici dr. Juraj Njavro Vukovar, pregon pa se je začel že pred desetletjem.
“Po primeru iz bolnišnice v Osijeku smo odkrili, da institucije še naprej ščitijo zlorabe in diskriminirajo pravice pacientov in pacientk do varne uporabe storitev v zdravstvenih ustanovah,” so za hrvaške medije povedali v Centru za mir, nenasilje in človekove pravice, ki je od bolnišnice zahteval informacije o primeru, kjer pa so povedali, da o tem niso seznanjeni ter da v zadnjih 10 letih niso prejeli nobene pritožbe na delo ali ravnanje zdravnika.
Zahtevali dokazila o obsodbi zdravnika
Bolnišnica naj bi tako od ministrstva za pravosodje zahtevala dokazila o obsodbi zdravnika za kaznivo dejanje, ki bi bilo nezdružljivo z njegovo funkcijo, občinskemu sodišču v Osijeku pa da so poslali zahtevo za izročitev sodbe. To je bilo septembra, a zdravnik tudi mesec dni pozneje še vedno dela v bolnišnici, čeprav so pred tem zagotovili, da bodo po prejemu dokumentacije izvedli vse potrebne ukrepe.
“Zdravnik ne dela samostojno, ne dežura in dela pod nadzorom. To je trenutno vse, kar smo lahko naredili,” je povedal direktor bolnišnice Anto Blažanović. Za njegovo odpoved bi namreč morali dobiti soglasje zdravniškega sindikata, ki ni odobril njegove odpustitve. Razlog pa: čakajo pravnomočno odločitev sodišča. Vsak, ki ni pravnomočno obsojen, namreč po hrvaški zakonodaji velja za nedolžnega, zaposlenega pa brez pravnomočne sodbe ne morejo odpustiti z delovnega mesta.
Sodba razveljavljena
A primer se je dodatno zapletel, ko je vrhovno sodišče v začetku meseca sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno odločanje, ker da obtoženi zdravnik ni bil povabljen na sejo drugostopenjskega sodišča.
“Zgroženi smo, da zdravnik še vedno dela v bolnišnici,” poudarja izvršna direktorica Centra Natalija Havelka.
Profesor na zagrebški pravni fakulteti Viktor Gotovac je medtem dejal: “Ni predvideno, da bi za tako grozne primere obstajala kakšna posebna zaščita. Žal lahko vsak sindikat ščiti svoje člane.”
Tudi ginekolog v Osijeku je kljub obsodbi v bolnišnici še vedno izvajal svoje storitve. A ko so mediji poročali o njegovi novi žrtvi, je nemudoma dobil odpoved, zdaj je aretiran. Hrvaški zdravstveni minister Vili Beroš medtem napoveduje spremembe zakonodaje, ki bi omogočala, da direktorji bolnišnic odstranijo zdravstvene delavce, ki so v kazenskih postopkih zaradi spolne nedotakljivosti.