Industrijska konoplja ali golf v Sečovljah – 2.del

Deli novico s tvojimi prijatelji

In očitno tudi zadnji del. Več kot 90 podpisov pod peticijo, ki so jo podpisali občani Seče, ki živijo ob bodočem nasadu industrijske konoplje, tokrat ne bo spremenilo ničesar.

 

V svoji peticiji, ki so jo predali Krajevni skupnosti, so zapisali: »Pobuda občanov za prepoved sajenja v predelu, kateri je v časovnem obdobju dveh mesecev ali več, ter to v času turistične sezone, izpostavljen motečemu smradu, izhaja iz razlogov:

 

  1. Zmanjšanja kvalitete življenjskih okoliščin, saj konoplja zelo smrdi in zaudarja.
  2. Motenja turistične sezone posredno iz pritožb turistov ter z bojaznijo upada interesa turistov na tem predelu.
  3. Moralna povezava vonja v zvezi s prisotnostjo številnih otrok v okolici.

Gre za emisije, ki močno presegajo običajne, ki se pojavljajo pri pridelavi drugih poljščin. Zelo smrdi v obdobju septembra in oktobra.To je zelo moteče za okoliške stanovalce in hkrati zelo negativno vpliva na turistično dejavnost. Gojenje konoplje do sedaj ni bil krajevni običaj, tako gre očitno za oteževanje drugih nepremičnin ČEZ MERO! »

 

Predsednik Krajevne skupnosti Denis Fakin je bil v odgovoru na njihovo pobudo jasen: »Peticijo sem predstavil svetu in predal občini, vendar menim, da se ne bo nič spremenilo. Strinjam se, in je prav, da se posluša ljudstvo, vendar pa menim, da ne moremo kar vsepovprek ustanavljati civilne iniciative.«

 

Že lani je bil smrad ali vonj (kakor želite) po pripovedovanjih krajanov izjemno močan. V bližnji osnovni šoli so bili prepričani, da je vonj v šoli posledica kajenja marihuane njihovih učencev višjih razredov. Eden izmed lokalnih podjetnikov je pripovedoval, da je skupini Ljubljančanov, ki jim je oddal apartma, že hotel odpovedati najem, ker je njih obsodil uživanja trave. Spet drug domačin je pripovedoval, da je sredi noči šel na obhod svojega vrta, ker je mislil, da se „kakšna mularija zakaja“.

 

Ampak tudi na Ministrstvu za kmetijstvo so bili jasni. Pravijo, da industrijsko konopljo sadimo v Sloveniji od leta 2004 in da »pri izdaji dovoljenj za gojenje konoplje MKGP ne preverja oddaljenosti od naseljenega področja in da podobnih pritožb in pobud občanov glede motečih posevkov industrijske konoplje na MKGP še nikoli nismo prejeli.«

 

Konec zgodbe je očitno zaenkrat takšen, kot ga je v svoji izjavi opisal Simon Pribac, ki sadi nasad industrijske konoplje: »Sadil bom manj, vendar ne zaradi zbranih podpisov, ampak zaradi vonjav. S podpisniki smo se o tem pogovarjali, vendar si nismo prišli nasproti. Pristal sem na polovico nasada, oni pa želijo, da nasada sploh ne bi bilo. Na to pa žal ne pristajam.«

 width=