V Italijanski uniji nas še posebej veseli, da bo z novo ureditvijo odpravljena nenaravna meja, ki je desetletja delila Istro in ozemlje naše zgodovinske naselitve, ter povzročala številne stiske, težave, trpljenje in delitve.
“V Italijanski uniji smo vselej odločno podpirali vstop Slovenije in Hrvaške v Evropsko unijo, zavzemali smo se za demokratične procese v obeh državah in podpirali razvoj sodelovanja s sosednjimi državami,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Meji na reki Dragonji so po njihovih besedah vedno odločno nasprotovali, v zadnjem obdobju so bili zlasti proti postavitvi bodeče žice na slovensko-hrvaški meji ter omejevanju prostega gibanja prebivalstva v času pandemije koronavirusa, pri čemer pa so se zavedali posebnosti in težavnosti trenutka, zaradi katerega so državne ustanove sprejele takšne zelo restriktivne ukrepe.
“Vse naštete omejitve bodo po novem odpravljene. Istra bo tako spet postala enotna regija, v kateri bo po desetletjih ponovno omogočeno prosto gibanje na območju naše avtohtone poselitve, ki je bilo tu prisotno že stoletja in je sobivalo v znamenju različnih jezikov, kultur, etničnih in narodnostnih skupnosti,” pravijo.
“Za celotno italijansko narodno skupnost (INS) bo to velika pridobitev, ki nam bo omogočila še bolj okrepiti našo enotnost – enotnost INS v Sloveniji in na Hrvaškem kot enega naroda, ki ga v odnosu do Hrvaške in Slovenije ter do naše matične države Italije zastopa skupna krovna organizacija Italijanska unija,” pišejo v sporočilu in dodajajo, da bo padec meje še dodatno okrepil enotno, demokratično, pluralistično in krovno vlogo Italijanske unije.