Istrski kmetje ne morejo konkurirati preprodajalcem

V Slovenski Istri že dlje časa iščejo rešitve, kako urediti področje obcestne prodaje sadja in zelenjave. V ankaranski občini so, da bi preprečili nelegalno (pre) prodajo, zasuli makadamska obcestna postajališča, prodajalcem je v zadnjem obdobju na prste stopila Finančna uprava, v Jagodju pa so v ta namen postavili lokalno tržnico Loreto. A kaj, ko je kmetom zagodlo vreme in so ostali brez pridelka, ki bi ga ponujali na tamkajšnjih stojnicah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Izoli oziroma tamkajšnji KS Jagodje Dobrava so upali, da bodo problematiko preprodaje sadja in zelenjave na stojnicah ob cesti rešili z lokalno tržnico, na kateri so kmetom ponudili stojnice za prodajo lokalnih, sezonskih pridelkov. A se jim to vsaj za zdaj ni izšlo, saj so nove stojnice že nekaj časa samevale, medtem ko so tisti, ki svojo stojnico postavijo samo čez dan, na njej pa prodajajo uvoženo sadje, po pravilih ne menijo za opozorila pred inšpekcijo in drugimi organi nadzora.

“Tržnica v Jagodju deluje trikrat tedensko od aprila do novembra, če imajo kmetje zadostno količino kvalitetnih pridelkov,” so nam na naša vprašanja o obratovanju tržnice Loreto odgovorili na izolski občini in dodali, da pridelki trenutno niso primerni za prodajo, saj se zaradi vremenskih vplivov kmetje soočajo z gnitjem jagod in češenj, neprimerne za prodajo so tudi artičoke.

Napovedali so, da naj bi bile stojnice znova odprte že ta konec tedna.

Medtem so v občini Ankaran ubrali drugo taktiko, saj je na tamkajšnjih obcestnih postajališčih, kjer se običajno parkirajo prodajalci sadja, Direkcija za infrastrukturo naročila navoz zemlje.  Tovrstno oviro načrtujejo tudi na Šmarski cesti blizu Dragonje.

Na teren je prejšnji konec tedna odšla tudi Finančna uprava. Opravili so nadzor 21 lokacij, kjer stojijo obcestne stojnice za prodajo sadja. Dvema pravnima osebama so izrekli prepoved opravljanja dejavnosti. Eden od kršiteljev ni davčno potrdil kar 767 računov.

Finančna uprava nadzira spoštovanje predpisov tudi pri zavezancih, ki prodajajo sadje na stojnicah. V lanskem letu je bilo opravljenih več kot 250 nadzorov na stojnicah pri 113 različnih pravnih osebah. V 31 odstotkih opravljenih nadzorov so bile ugotovljene kršitve, ki se nanašajo na neizdajo računov, nepotrjevanje računov v davčnih blagajnah, nepravilno vsebino računov, zaposlovanje na črno in nepravilnosti, povezane z DDV-jem. Vodenih je bilo 65 prekrškovnih postopkov, v katerih so bile izrečene globe v višini 235.750 evrov.

“S poostrenimi nadzori bomo nadaljevali tudi v prihodnje. V okviru medresorske delovne skupine sodelujemo tudi z drugimi inšpekcijskimi službami,” so ob tem dodali na FURS-u.