1. Alkohol
Alkohol spremeni raven serotonina in drugih nevrotransmiterjev v možganih, kar lahko poveča simptome tesnobe. Ko učinki alkohola izzvenijo, lahko občutki tesnobe postanejo še bolj izraziti. Zmerno uživanje, en do dva kozarca na dan, je običajno varno, če zdravnik to odobri. Namesto tega razmislite o brezalkoholnem pivu. V družabnih situacijah so lahko brezalkoholni koktajli (mocktails) ali gazirana voda z aromatičnimi dodatki dobra alternativa alkoholu.
2. Kofein
Čeprav je jutranja kava lahko prijeten ritual, lahko poslabša simptome pri ljudeh, ki so nagnjeni k tesnobi. Visoki odmerki kofeina lahko povzročijo glavobole, napade panike in povečano tesnobo. Kofeina ne najdemo samo v kavi, temveč tudi v čaju, čokoladi in nekaterih zdravilih, piše Healthline. Namesto teh pijač lahko poskusite pomirjujoče zeliščne čaje, kot so meta, sivka ali melisa, ki ne vsebujejo kofeina.
3. Dodani sladkorji
Dodani sladkorji lahko prispevajo k tesnobi, ker povzročajo nenadne skoke in padce krvnega sladkorja, kar lahko povzroči razdražljivost in tesnobo. Študija iz leta 2018 je pokazala, da uživanje prekomernih količin sladkorja zmanjša proizvodnjo dopamina, kar negativno vpliva na razpoloženje. Dodani sladkorji se poleg v sladkarijah skrivajo v kečapu, solatnih prelivih, omakah in kosmičih za zajtrk.
4. Rafinirani ogljikovi hidrati
Rafinirani ogljikovi hidrati, kot so bela moka, testenine, beli riž in soda, so povezani z večjim tveganjem za anksioznost in depresijo. Študije kažejo, da lahko prehrana, bogata z rafiniranimi žitaricami, poveča občutek tesnobe. Namesto tega jejte polnozrnata žita, kruh in testenine iz rjavega riža, kvinoje ali ajde.