Izolski korenit preobrat

Kako velik preobrat je uspel Izoli, bodo Izolani ugotovili že v nekaj naslednjih mesecih. Volitve so očitno pokazale, da so bili ljudje nezadovoljni z vodenjem občine. »Naposlušal sem se pritožb nad vodstvom, ki je takoj po prejšnjih volitvah pozabilo na obljube in se zaprlo v svoje kabinete,« je povedal novi župan Milan Bogatič, ki je kar štiri leta predsedoval nadzornemu odboru in dobil odličen vpogled v to, kako deluje občinska uprava.

Deli novico s tvojimi prijatelji

»Preveč izkušenj imam na področju vodenja financ, v upravnih in finančnih postopkih, pa tudi v vodenju  državne službe, da bi me lahko peljali žejnega čez vodo,« nas prepričuje Milan Bogatič, ki meni, da sicer ni potrebno zamenjati vseh ljudi zato, da se doseže boljše delo. »Bolj je pomembno, da se doseže učinkovitost. Če te učinkovitosti ne bo, bo seveda potreben tudi kadrovski poseg v upravi,« razloži župan in dodaja, da ima eno leto čas, da preveri učinkovitost dela občinskih uradnikov.

Kdo bodo novi kadri, nam do zaključka redakcije še ni mogel povedati, ker so glavni dogovori in usklajevanja potekala vse do prevzema poslov v upravi. Novi župan trdi, da bo za podžupana iz vrst narodnosti sprejel tistega, ki ga bo določila italijanska samoupravna skupnost. Iz vrst Gibanja Svoboda pa bodo izbrali nekoga in se še dogovorili, ali bo to funkcijo opravljal poklicno ali ne. Tudi zase je odločitev prepustil dogovoru. »Ker sem upokojenec, bom zagotovo lahko ves čas delal  kot župan. Odločitev o tem, ali naj poklicno opravljam funkcijo, ne bo posledica materialnih interesov, ampak presoje, kaj je bolje za občino.« Bogatič je povedal, da bo službo za odnose z javnostmi vodila Eva Krajnc, ki jo že pozna in ve, kako deluje.

Na kadrovskem področju čaka Izolo objava razpisa za novega direktorja Komunale Izola, zato bodo med prvimi potezami v občinskem svetu imenovali nove nadzornike komunalnega podjetja. Maja 2024 bo potekel mandat tudi direktorju Zdravstvenega doma. Vendar ni pretirane bojazni, da bi si kdo želel njegove težke in nehvaležne funkcije.
Evgenij Komljanec še ni mogel povedati, kako bo Lista Vasilija Žbogarja sodelovala z novim županom.

Milan Bogatič trdi, da za delovanje občinskega sveta ne bo treba imeti posebne koalicijske pogodbe. Gibanje Svoboda premore osem in Lista Mef in Izolani še tri člane, torej polovico vseh svetnikov. Na tiho računa na podporo pripadnikov narodnosti in ugibamo lahko, da se bodo skušali uskladiti tudi z Listo Vasilija Žbogarja. V primeru konstruktivne podpore še nekaterih drugih strank ali list bi to pomenilo, da županu v novem izolskem svetu ne bo težko uresničevati zastavljenih ciljev.

Prostorski načrt, stanovanjski sklad in kulturni center

Med nalogami je na prvem mestu sprejetje občinskega prostorskega načrta, ki je pred slabim letom padel na referendumu. »V postopek popravka OPN bomo vključili predstavnike civilne iniciative in lastnike degradiranih območij ter kmetijskih površin. To bo ena naših prvih nalog, ki bi jih morali zaključiti že v 2023.

Protipoplavne ukrepe bomo pripravili skupaj s strokovnjaki, ob tem bo nujno ustrezno preurediti kanalizacijo. Izola je veliko denarja vložila v urejanje pristanišča, vendar smo ob zadnjih poplavah videli, da morje poplavlja tudi del obale, ki ga so nedavno zgradili. To pa ni v redu.

Naslednja naloga bo ustanovitev stanovanjskega sklada in načrt gradnje prvih 60 najemnih stanovanj za Izolane in ne vikendaše. Ustanovili bomo svetovalno pisarno za mlade podjetnike ter postavili temelje tehnološkega parka, da ustavimo odliv kadrov iz Izole. Na območju Ladjedelnice moramo čim prej sprejeti OPPN. Tam bi lahko zgradili dodaten dom upokojencev, pa nekatere druge dejavnosti,« pravi župan Bogatič. Drago Mislej Mef meni, da bi tja lahko umestili kak manjši hotel, morda pomol in priveze za policijske čolne ter škver, ki bi ga preselili z bližnjih površin.

V kratkem bo Izola lahko naročila projektiranje Kulturnega centra po nagrajeni idejni  zasnovi. Bogatič pričakuje, da bi nekaj denarja prejeli tudi iz evropskih skladov, najverjetneje tudi od drugih treh istrskih občin. Predvsem pa bi morali priti do dogovora o pridobitvi zemljišča podjetja Riba.

Precej hitro bi se morali odločiti tudi glede garažne hiše, najverjetneje na območju velikega parkirišča med Ladjedelnico in Stadionom. Ob novi garažni hiši bi morali določiti prostor tudi za novo avtobusno postajo, dodaja Bogatič.

Menda ni nobenih ovir glede načrtov širitve izolske bolnišnice. Ob njej naj bi gradili prostore za Zdravstveno fakulteto in prostore za Medicor zato, da bi bolnišnica lahko prevzela prostore za svojo dejavnost. V prihajajočem mandatu bi radi sprejeli tudi odločitev za območje nekdanjega Argo. Doslej je  bilo več pobud, da bi stavbe namenili kulturnim inštitucijam, na primer muzeju ribištva. Nekatere pa skrbi, kako občina skrbi za nekdanji tovarniški dimnik, ki  je spomeniško zaščiten, vendar propada. Nekateri so že predlagali, da bi dimnik obnovili, v njem zgradili dvigalo, na vrhu pa uredili razgledno ploščad.