Na oktobrskem računu za elektriko je bila omrežnina 7 evrov, novembrska položnica pa pravi, da je 20. Oktobra je uporabnik plačal skupaj 25 evrov, za omrežnino dobrih sedem, novembra pa skoraj 20 evrov zgolj za omrežnino.
Sploh pa so višje novembrske položnice dobili tisti s toplotnimi črpalkami in sončnimi elektrarnami. Tako je eden od uporabnikov na svoji položnici prebral, da bo moral za omrežnino plačati neverjetnih 67 evrov, avgusta pa je isti odjemalec plačal osem evrov omrežnine.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je pojasnil, da je sprememba sistema povzročila, da “točno toliko, kolikor odjemalec uporablja omrežja, toliko bo tudi plačal”.
Da je znesek omrežnine odvisen od porabe, pojasnjuje Vesna Godina, direktorica agencije za energijo, ki je nov sistem tudi pripravila.
Nov sistem obračunavanja je naletel na kritike tudi s strani politike, saj so poslanci agencijo pozvali, naj sistem prilagodi.
“Dovolj časa je bilo za prilagoditev na te spremembe, pa vendar smo za gospodinjstva in male poslovne odjemalce uvedli tudi prehodno obdobje,” se je na kritike odzvala Godina.
“Povprečni gospodinjski odjemalec bo po novem sistemu namesto 219 evrov na letni ravni za omrežnino plačal 206 evrov. To lahko nekoliko variira od odjemalca glede na njegovo rabo in naprave, ki jih uporablja oz. način rabe omrežja,” je zaključila.