Kaj se zgodi, če lovor prelijete z oljčnim oljem?

Lovor in njegovo eterično olje vsebujeta številne dobrodejne učinke.

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Lovor nosi v sebi energijo povezave z večnim”, tako je zapisano v knjigi Ščepec rešitve – Zamolčane zdravilne moči začimb. Zato tudi najbrž ni naključje, da je bil lovor posvečen bogu Apolonu in iz lovorja so izdelovali tudi vence, ki so krasili glave vrhunskih športnikov, pesnikov in najmogočnejših vladarjev. Venec iz lovorja so tradicionalno nosili tudi stari Rimljani kot simbol zmage in slave. Eden najbolj znanih zgodovinskih likov, ki je na glavi nosil lovorjev venec, je bil Julij Cezar, prav tako so kot simbol časti in dosežka venec iz lovorjevih listov podeljevali  zmagovalcem v času antičnih olimpijskih iger.

lovor

Lovor in njegove koristi

Lovorjeve koristi so očitno poznali že v davnih časih. V antiki so ga priporočali za blaženje revmatičnih bolezni in prebavnih težav, Rimljani pa so verjeli, da preprečuje širjenje nalezljivih bolezni.

Tudi danes velja, da ima lovor številne pozitivne lastnosti, zlasti protivnetni in analgetični učinek. Če lovor prelijete z oljčnim oljem, pa boste dobili zdravilno olje, ki ima izjemne zdravilne učinke.

Lovorjevo olje

Za pripravo lovorjevega olja potrebujete 30 gramov lovorjevih listov in 250 ml oljčnega olja. Priprava je zelo enostavna: lovorjeve liste zdrobite in jih prelijte z oljčnim oljem. Mešanico dajte v stekleno posodo, jo tesno zaprite in postavite na temno in hladno mesto za 14 dni.  Vsebino občasno pretresite, po dveh tednih pa olje precedite skozi gazo in ga shranite v čisto posodo. Hranite ga v hladnem prostoru.

Uporaba lovorjevega olja

Lovorjevo olje se uporablja kot naravno zdravilo za različne tegobe. Če je treba, olje nekoliko segrejte na pari, da izboljšate njegovo mazljivost, nato pa ga vtrite v boleče sklepe. Poleg tega je olje koristno tudi pri zdravljenju migren in ušesnih bolezni. Pri močnih glavobolih olje vtrite na sence in olje bo delovalo kot naravni nadomestek za aspirin. Lovorjevo olje lahko znižuje tudi povišano telesno temperaturo, pomaga pri bolečinah v želodcu in črevesju, normalizira delovanje jeter in ledvic ter izboljša apetit.

monika grabkowska 4Rsk0gZtLAM unsplash

Lovor za preventivo

Lovorjevo olje je odlično tudi za preventivne ukrepe, saj povečuje odpornost proti infekcijam in krepi imunski sistem. Uporabite ga lahko tudi za pripravo losiona, ki pomaga pri težavah s kožo na obrazu, kot so akne in ogrci.

Lovor je sicer znan tudi po tem, da olajšuje prebavo in preprečuje napenjanje, zato je pogosta sestavina juh, omak, jedi z zelja in stročnic.

Lovor v kulinariki

Lovor je nepogrešljiva začimba v mnogih kuhinjah po svetu, še posebej pa je cenjen v mediteranskih, balkanskih in evropskih jedeh. Njegova uporaba sega od enolončnic in juh do omak in mesnih marinad. Lovorjevi listi dodajo globino in kompleksnost okusov, ki se še posebej izrazijo pri dolgem kuhanju, saj se tako sprostijo njegova eterična olja.

Zaradi intenzivnega in nekoliko grenkega okusa se lovor običajno uporablja v celih listih, ki jih pred serviranjem jedi odstranimo. Poleg klasičnih jedi, kot so raguji in juhe, se lovor uporablja tudi pri pripravi marinad za meso in ribe, kar doda jedi značilen aromatičen pečat.

Je pa lovor ena od redkih začimb, ki je bolj priporočljiva posušena kot sveža, saj so sveži lovorjevi listi precej grenki.