Kako se lahko rešimo prekomerne vlage v hiši?

Mogoče se še niste spoznali s terminoma kapilarna vlaga in elektroosmoza, vendar gre za dva popolnoma naravna pojava.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kaj je kapilarna vlaga?

Kapilarna vlaga je oblika vlage, pogosto prisotna v starejših gradnjah, ki imajo dotrajano hidroizolacijo oziroma je sploh nimajo. Problem postane še posebno izrazit, če smo ga v preteklosti sanirali napačno.

Kapilarna vlaga lahko povzroči veliko preglavic, ki se kažejo v obliki: vlažnih sten, plesni, luščenja barve, izhajanja solitra in odpadanja ometa.

Elektroosmoza pa je postopek, ki ga lahko uporabimo za sanacijo kapilarne vlage in predstavlja eno bolj elegantnih rešitev, saj je postopek možno izvesti brez gradbenih posegov.

kapilarna vlaga

Ste začeli opažati znake, ki kažejo na kapilarno vlago?

Če imate težave s prekomerno vlago v svojih bivalnih prostorih, niste edini. Kar ena od treh stavb v Sloveniji ima podoben problem. Najbolj značilni pokazatelj kapilarne vlage so vlažne stene v spodnjem delu, luščenje barve in odpadanje ometa ter izhajanje solitra iz sten, ki ostaja na površini stene med tem, ko vlaga izhlapeva.

Na problem lahko že prej nakazuje plesen v kotih sob, ki je lahko tudi posledica kondenzacije in povečanega toplotnega mostu, kar je lahko tudi posledica vlage v zidu. Razvoj plesni in prekomerne zračne vlage lahko negativno vpliva tudi na naše zdravje, saj spodbuja razvoj dihalnih težav in drugih bolezni.

hisa vlaga

kapilarna vlaga

Kapilarna vlaga potuje skozi temelj po stenah iz zemlje navzgor in se navadno ustavi v pritličnih prostorih, zato je problem navadno opazen do približno dveh metrov nad nivojem zemlje. Problem je najbolj opazen v kletnih in pritličnih prostorih, vendar lahko konstrukcijsko škodi celotni stavbi.

Drugi vzroki za probleme z vlago v hiši so:

  • nepravilno oziroma nezadostno prezračevanje
  • kondenzacijska vlaga in napačno izvedena toplotna izolacija
  • vdor meteornih vod, če na stavbi ni izvedena drenaža
  • zamakanje iz vodovodnih inštalacij

Teh težav elektroosmoza ne rešuje direktno, vseeno pa pomaga pri hitrejšem izsuševanju stavbe, ko je enkrat izvedena sanacija vzroka (npr. popravljen drenažni sistem).

Kapilarna vlaga elektroosmoza – Rešitev za vaš problem!

Elektroosmoza nam lahko pomaga pri sanaciji kapilarne vlage na čisto naraven način, brez uporabe raznih kemikalij in drugih gradbenih materialov. Rešitev pa je možno izvesti čisto brez posegov v zgradbo. Elektroosmoza temelji na dobro raziskanem fizikalnem pojavu, ki je bil izumljen že pred več kot 100 leti. Z elektroosmozo lahko vplivamo na tok oziroma smer potovanja tekočine – v tem primeru kapilarne vlage v zidu.

V Sloveniji izdelan sistem, ki deluje na podlagi elektroosmoze, se imenuje ECOpulse.

ECOpulse sistem predstavlja elegantno rešitev za težave s kapilarno vlago. Gre za minimalen poseg, ki ne zahteva večjih gradbenih del in po inštalaciji ne potrebuje nobenega nadaljnjega vzdrževanja. Deluje povsem neslišno in je neškodljiv za ljudi, živali, okolje in zgradbo. Ko doseže sistem izsušitev zidov, nato to stanje vzdržuje za vedno, dokler je sistem vklopljen.

Kako vam sanacija kapilarne vlage s sistemom ECOpulse pomaga?

  • za vedno izsuši zgradbo
  • zniža stroške ogrevanja in hlajenja
  • prepreči nastanek plesni in bakterij
  • poveča življenjsko dobo zgradbe
  • preprečuje pokanje sten
  • preprečuje oksidacijo kovin
  • iz zidu odstranjuje toksine in soli