Pri gradnji novejših hiš se uporabljajo vodoodporni materiali, ki preprečujejo dvig vlage skozi temelje in zidove. Starejše hiše pa pogosto nimajo izdelane nobene hidroizolacije ali pa je ta poškodovana oziroma dotrajana. Prav tako po navadi nimajo nobene toplotne izolacije, kar pripelje do povečanih toplotnih mostov.
Najpogostejši pokazatelji vlage v stari hiši so:
PLESEN, ki je navadno prisotna zaradi:
- toplotnih mostov zaradi nezadostne toplotne izolacije
- kondenzacije zaradi prevelikih temperaturnih razlik
- nezadostnega in nepravilnega kroženja zraka
- prekomerne zračne vlage, ki jo večkrat ustvarjamo tudi sami
- kapilarne vlage v zidu zaradi pomanjkljive hidroizolacije
LUŠČENJE BARVE
- kapilarne vlage v zidu
- močne kondenzacije na steni
ODPAD OMETA
- kapilarne vlage v zidu
- vdora meteornih vod, če hiša nima izvedene drenaže
IZHAJANJE SOLITRA IZ ZIDOV
- kapilarne vlage
- vdora meteornih vod
Soliter (kalijevega nitrat), ostane na površini stene, ko vlaga izhlapi. Za tovrstno težavo je večkrat odgovorna kapilarna vlaga, ki je pogost pojav na starih hišah, ki imajo poškodovano hidroizolacijo oziroma je sploh nimajo.
Da bi lahko težavo uspešno odpravili, je potrebno najprej najti izvor. Nato pa se odločimo, ali bomo težavo le zamaskirali ali pa jo bomo odpravili za vedno.
Kaj sploh lahko naredimo?
Prva možnost, ki se zdi na pogled privlačna, saj je poceni in hitra, je vizualno prekrivanje težave. To lastniki storijo tako, da stene popršijo s sredstvi proti plesni in vlagi, prebelijo steno ali naredijo nov omet. A ta rešitev na žalost ni trajna, saj vzrok ostane in v notranjosti zidov še vedno povzroča škodo konstrukciji zgradbe. Tudi spore plesni in gliv pod površjem še naprej rastejo.
Druga rešitev pa je popolna sanacija hiše, ki je izvedena na pravilen način, kar je bistvenega pomena, saj z napačno sanacijo težavo še poslabšamo.
Najprej je torej treba identificirati problem oziroma najti izvor težave. Če gre za vdor meteornih vod ob večjem nalivu, je potrebno okoli hiše skopati jarek do temeljev, izvesti stransko hidroizolacijo in toplotno izolacijo. Izvesti je potrebno tudi pravilno odvodnjavanje vode z drenažo.
Ta rešitev zahteva veliko finančno investicijo in včasih ni mogoča (npr. če je stavba spomeniško zaščitena ali pa gre za deljeno lastništvo, kjer se vsi ne strinjajo s posegom).
Večkrat po tem posegu še vedno ostane prisotnost kapilarne vlage, saj bi bilo za odpravo tovrstnega problema potrebno izvesti tudi horizontalno hidroizolacijo.
Kaj nam torej preostane?
Eden bolj elegantni načinov reševanja kapilarne vlage je z uporabo sistema za elektroosmotsko izsuševanje. Z elektroosmozo sistem poskrbi za konstantno izvajanje nasprotnega pritiska, s čimer vlaga v zidu spremeni smer in se začne pomikati iz zidov nazaj v zemljo.
Ta elektro fizikalna rešitev je finančno dostopna, prijazna okolju, ljudem in zgradbi, navsezadnje pa je tudi izjemno efektivna.