Kakšni so rezultati poostrenega nadzora mejnih prehodov z Italijo?

Poostren nadzor na italijansko-slovenski meji poteka od oktobra 2023. Od takrat do sedaj je policija zabeležila številne nepravilnosti, pa tudi kriminalna in ilegalna dejanja, ki so bila izvedena na tem obmejnem območju.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V zadnjih štirih mesecih je poostren nadzor na italijansko-slovenski meji, ki ga je uvedla vlada Giorgie Meloni 21. oktobra lani po Hamasovem napadu na Izrael, privedel do 90 aretacij. Od teh je bilo 50 zaradi »spodbujanja k nezakonitemu priseljevanju«, piše Primorski denvnik. Poleg tihotapcev ljudi so policisti ovadili še 362 oseb zaradi čezmejnih kriminalnih dejanj, kot so uvoz prepovedanih drog, nezakonita posest orožja in tihotapljenje tobačnih izdelkov.

Goriška in tržaška kvestura sta v petek podali poročilo o operaciji, ki je bila izvedena v boju proti nezakonitim migracijam. V pokrajinah Aosta, Bocen, Como, Cuneo, Imperia, Turin ter v Gorici, Trstu in Vidmu je več kot 300 policistov s pomočjo helikopterjev iskalo tako italijanske kot tuje državljane, ki bi lahko bili vpleteni v nezakonite migracije, pogosto povezane s preprodajo drog.

Policisti so legitimirali 12.071 oseb ter zasegli več kot 2000 doz hašiša in kokaina. Prišlo je do 44 aretacij in 151 ovadb. »Operacija je prizadela več lokalnih kriminalnih skupin, ki se ukvarjajo s preprodajo drog in v katerih so dejavni nezakoniti priseljenci,« so sporočili iz policije. Sedem oseb so aretirali tudi na Tržaškem, kjer so varnostni organi aktivno nadzorovali kopenske mejne prehode pri Rabujezu in Fernetičih ter glavne prometnice, ki povezujejo Trst s Slovenijo.