Kandidati za poslance še vedno večinoma neznani

Deli novico s tvojimi prijatelji

Čeprav se 14. marec, rok za oddajo kandidatnih list, približuje, se zdi, da nekatere stranke še vedno niso pripravljene na volitve. Na vprašanje, kdo bodo kandidati za poslance za Državni zbor, številne stranke še vedno ne odgovarjajo. Medtem ko nekatere stranke popolnoma prezrejo omenjeno vprašanje, druge pravijo, da bodo kandidatne liste oddali pravočasno in tako, kot je načrtovano, vendar je vprašanje, ali je načrtovani datum “pravočasen” tudi za volivce.

 

Pred volitvami je najpomembnejše, da volivci dobro spoznajo kandidate, kajti le tako bodo prepričani, da glasujejo za pravo osebo. Ljudje potrebujejo čas, ki jim ga stranke, ko odložijo predstavitve kandidatov, odvzamejo. Samoumevno je tudi, da bodo volivci bolj zaupali kandidatom in strankam, ki so predčasno pripravljene na volitve, kot tistim, ki predstavitev kandidatov prestavljajo. Kandidati, ki so predčasno objavljeni, so bolj zanesljivi, saj dajejo občutek, da so stranke resne in prepričane o lastnostih svojih kandidatov.

 

Za koga vemo zagotovo, da bo kandidiral?

Čeprav  stranke večinoma še vedno nimajo uradnih list, so nekateri kandidati  že znani, ker so sami potrdili svojo kandidaturo, kot je že v prejšnji številki napisal Boris Šuligoj. Znani kandidati iz SDS-a so Albin Železnik (Koper mesto), Silvano Radin (Koper, podeželje), Mojca Mahajnc (Izola) in Vojko Jevševar (Piran). SD je začel s predstavitvami svojih kandidatov – Jadranka Šturm in Natalija Gulič sta 10. januarja imeli javno predstavitev, na kateri sta uradno potrdili svojo kandidaturo za Koper mesto. V Piranu je svojo ponovno kandidaturo potrdila Mejra Hot, ki upa, da bo nadaljevala svoje delo na področju človeških pravic in svoboščin, ranljivih skupin, gospodarskih vprašanj in zaščite delavskih pravic ter bi se še naprej borila, da ima Piran svoj glas v Državnem zboru. Matej Tašner Vatovec iz Levice je potrdil, da se je, tako kot pred štirimi leti, evidentiral kot kandidat za okraj Koper I. Iz DeSUS-a pravijo, da  še vedno  evidentirajo kandidate. Branko Simonovič, sedanji poslanec iz DeSUS-a, je potrdil, da bo kandidiral, ampak zagotovo ne na listi DeSUS-a. Pravi, da bo izbral stranko, ki bo pripravila najboljši načrt in vključila v svoj program največ točk za upokojence. Iz Italijanske narodne skupnosti, Felice Žiža pravi, da bo verjetno ponovil svojo kandidaturo.

Stranki LMŠ in SAB še vedno nimata evidentiranih kandidatov. V LMŠ pravijo, da bodo svojih 88 kandidatov predstavili 19. marca, a dodajajo, da bodo na prihajajočih državnozborskih volitvah kandidirale vse poslanke in poslanci LMŠ.

 

Volitve za poslance Državnega zbora bodo 24. aprila, časa za evidentiranje kandidatov je vse manj. Stranke naj bi čim prej objavile kandidatne liste, kajti samo tako bodo volivci lahko izbrali svoje kandidate. Če ne bodo imeli dovolj časa, da spoznajo vse kandidate, bodo prisiljeni voliti za stranko, ne pa za posameznika in vrednote, ki jih ta zastopa. To, seveda, ne bi smel biti cilj nobene demokratične družbe.

 

Sonja Knežević