Katerih zdravil primanjkuje v obalnih lekarnah?

Na slovenskem trgu prihaja do začasnih pomanjkanj posameznih zdravil in to se postopoma odrazi tudi na pomanjkanju zalog teh zdravil v Obalnih lekarnah Koper.

Deli novico s tvojimi prijatelji

”V Obalnih lekarnah Koper se zavedamo pomena pravočasnega in neprekinjenega zdravljenja in kolikor je v naših močeh, prispevamo k preskrbi pacientov z zdravili”, so nam odgovorili iz Obalnih lekarn Koper.

V zadnjem obdobju je najbolj zaznati moteno preskrbo z antibiotično peroralno suspenzijo za otroke Ospen. V tem trenutku so na razpolago le trdne peroralne oblike in glede na situacijo se je v iskanju rešitve za ustrezno preskrbo in premostitev trenutnega pomanjkanja s strani Pediatrične klinike UKC Ljubljana pridobilo priporočila za zdravljenje in prilagojeno odmerjanje Ospen tablet pri različnih indikacijah in starostih otrok.

Občasno pomanjkanja je zaznati tudi pri nekaterih ostalih zdravilih in ker pacienti poizvedujejo v različnih lekarnah, je prav za ta zdravila zaznati večje povpraševanje, na primer za alergije, kjer manjkajo posamezne oblike z loratidinom, vendar obstajajo možnosti zamenjav, kot je to tudi pri sirupu s paracetamolom. Pomanjkanje nižjih jakosti zdravil s spironolaktonom je trenutno možno premostiti z napotitvijo pacientov v sosednjo Italijo ali izdelavo magistralnega zdravila za otroke.

Pomanjkanje je praviloma možno nadomestiti bodisi z zdravilom drugega proizvajalca, če gre za skupino medsebojno zamenljivih zdravil, lahko to zamenjavo uredi kar magister farmacije v lekarni, sicer zdravnik predpiše drugo zdravilo z enakim učinkom. Določena deficitarna zdravila se lahko izdela v lekarni kot magistralno zdravilo za posameznega pacienta. Ena od možnosti je tudi, da na podlagi recepta, predpisanega v Sloveniji, pacient nabavi zdravilo v tujini in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije mu ta strošek povrne, v skladu s pravili, ki urejajo obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji.

V lekarnah se skrbno spremlja napovedi ponovnih prihodov zdravil na trg, povprašuje pri veletrgovcih o naslednjih dobavah in spremlja začasno pridobljena dovoljenja za promet z zdravili za premostitev občasnih pomanjkanj. Tako veletrgovci kot lekarne vzdržujemo zaloge na podlagi preteklih izkušenj in povpraševanj. Vsi pa smo odvisni od imetnikov dovoljenja za promet z zdravilom (proizvajalcev, imetnikov dovoljenj). Napovedi ponovnega prihoda na trg pri veletrgovcih so za posamezne deficite različne, in sicer od nekaj dni do nekaj tednov.

Posamezni javni lekarniški zavodi oziroma lekarne ne razpolagamo z vsemi podatki o pomanjkanju zdravil oziroma se z njimi sproti seznanjamo ob nastali situaciji. Te informacije so v domeni Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). S problematiko pomanjkanja zdravil se ukvarja tudi Evropska komisija.