Kazni za neodgovorno hitro vožnjo naj bi se povišale?

Pravila v prometu obstajajo z razlogom. Kljub temu se vozniki pogosto odločajo, da jih bodo ignorirali, s tem pa ogrožajo sebe in druge udeležence v prometu. Veliko tveganje predstavlja hitra vožnja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ko je vozilo v visoki hitrosti, voznik ne more nadzorovati avtomobila tako, kot bi si želel. Pri visokih hitrostih je zelo težko pravočasno zavirati in spremljati, kaj se dogaja na cesti. Hitra vožnja pogosto povzroča prometne nesreče, poškodbe in hude primere s smrtnim izidom.

Tudi na slovenski Istri policija pogosto zabeleži prekoračitev dovoljene hitrosti. V mnogih primerih se temu dodaja še prisotnost alkohola v krvi in uporaba nedovoljenih substanc. Kot navajajo iz policije, dosedanje denarne kazni za mnoge voznike ne predstavljajo resne grožnje.

V Senožečah vozil 182 km/h

Za koliko bi povečali kazni?

Zato je bila predlagana povečanje zneskov kazni za prekoračitev hitrosti. Po poročanju 24.ur je o tem predlogu spregovoril tudi Adil Huselja, predsednik Sindikata policistov Slovenije.

“Veljavna določba zakona je zasnovana tako, da za mnoge voznike ta kazen ni velika grožnja. Zaradi tega si želimo povečati te zneske, da bi vplivali na morebitne kršitelje in zmanjšali število takšnih kršiteljev v prihodnosti,” pojasnjuje Huselja.  Za neupoštevanje posebnih svetlobnih znakov tako predlagajo višjo globo – 600, 900 in 1000 evrov.

Nedeljska rekorderja: Po Primorki drvela čez 200 na uro

Zato med drugim predlagajo višje globe tudi za prekrške na avtocestah in hitrih cestah, kot so vzvratna vožnja, obračanje, ustavljanje, parkiranje in vožnja po odstavnem pasu ter priključevanje na cesto izven označenih priključkov. Za te prekrške predlagajo zvišanje kazni s 300 na 1000 evrov.