Kdo je Sebastjan Vežnaver?

Sebastjan Vežnaver je primorski podjetnik, ministrstvu za pravosodje je prodal stavbo na Litijski v Ljubljani, posel pa je zdaj predmet kriminalistične preiskave.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Sebastjan Vežnaver je koprski poslovnež, nekdanji občinski svetnik Popovičeve stranke Koper je naš, bil je delni lastnik Pejo šampionke v stečaju, katere stečajni postopek po 15 letih še ni končan.  V preteklosti je bil tudi polovično zaposlen v podjetju Prologistic, ki trži šampionkine izdelke in v svojem podjetju PVG, kjer je prek hčerinskega podjetja v Srbiji prodal srbski policiji 80 motociklov znamk Aprilia in Moto Guzzi v skupni vrednosti milijon evrov.

Zadnje tedne pa se njegovo življenje spet vse več pojavlja v javnosti, saj je vpleten v vladni  nakup razvpite sodne stavbe na Litijski, ki je odnesla tudi pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan.

Sebastjan Vežnaver pošteno zaslužil z nakupom sodne stavbe?

Ob nakupu sodne stavbe naj bi pošteno zaslužila tudi Sebastjan Vežnaver in njegova odvetnica Nina Zidar, država je  stavbo kupila za več kot štirikrat dražje, kot jo je Vežnaver kupil pred petimi leti.

Odvetnica, ki se z Vežnaverjem pozna iz časa koprskih poslov, naj bi za pomoč pri prodaji stavbe ministrstvu, dobila milijon

Odvetniška pisarna Zidar Klemenčič je potrdila, da več let zastopa gospoda Vežnaverja in več družb v njegovi lasti, Vežnaver je v poslovnem registru naveden pri več aktivnih podjetjih, ki se ukvarjajo z raznovrstnimi dejavnostmi.

Stečaj podjetja Pejo Šampionka še ni končan, znano pa je po izdelkih kot sta stelex in varekina. Leta 2008 ga je kupilo beograjsko podjetje Beohemija, nato pa je Vežnaver postal večinski lastnik in direktor, po zgolj nekaj mesecih je Vežnaver Pejo Šampionko poslal v stečaj, blagovne znamke pa so vmes prenesli na novo ustanovljeno podjetje Šampionka, katere lastnik je zdaj po poslovnih registrih njegov oče Nevij Vežnaver. S stečajnim postopkom je imela veliko dela stečajna upraviteljica, tako prejšnji lastnik Edvin Pejovič kot Vežnaver  sta imela svojo različico resnice o tem, kdo je bil zaveden in prevaran.

Opis slike ni na voljo.

Izpodbijali so se kreditni posli in pogodbe. Med drugim je Pejo šampionka tožila Banko Koper, da bi razveljavili plačilo dobrih 300 tisočakov in bi se znesek vrnil v stečajno maso, a takratni višji sodnik in današnji podpredsednik je zahtevek zavrnil, pri mnenju pa se je oprl na mnenje sodne izvedenke Jerice Ipavec. Ta je ugotovila, da je bila tožeča stranka 30. septembra 2008 še vedno solventna in likvidna, sodba, ki je bila izdana leta 2012, pa je dobila preobrat. Sodnik je v sodbi julija 2015 odločil, da je bila družba že 31.12.2007 zagotovo insolventna, septembra 2008 pa solventna in likvidna.

“Sebastjan, poglejte osnutek poročila z vašo trojko ali sam. Ali lahko takega izdajo dalje ali moramo kaj popraviti ali dodati dodatno obrazložitev. LP Šantel”.

To je januarja 2010 pisala stečajna upraviteljica  v enem izmed mnogih sporočil, ki se nanašajo na poslovanje oziroma stečaj  Pejo Šampionke. Ti so prišli pod roke zasebnemu detektivu, ki je dokazno gradivo po pisanju Dela pobiral tudi iz zabojnika za smeti, v katerega naj bi odvrgli dokumente po čiščenju na Šmarski cesti v Kopru. Prav tam deluje Vežnaver v devetih podjetjih.

Kot je za časnik Delo pojasnil Marjan Stopar , gre v tovrstnih primerih zgolj za navidezno protislovje.  V primeru Pejo Šampionke in banke je šlo za spor med družbama, kjer se obravnavajo zadeve, ki se tičejo njunega razmerja in se po navadi ne gre v globino, da bi se ugotavljalo stanje družbe na način forenzičnega pregleda, v drugi pravdi, naj bi šlo prav za to, če sodišče teh številk ni problematiziralo potem ni imelo nobene podlage za izvedbo revizije, še pojasni.

Stečaj še po 15 letih ni končan, stečajna upraviteljica pa je v poročilu stečaja za leto 2023 zapisala, da že več let ni prejela nobene nagrade oziroma plačila za svoje delo in tudi ne nobenih materialnih stroškov.

Sporna prodaja stavbe na Litijski

Preiskave glede spornega nakupa sodne stavbe so potekale že včeraj, policija se je oglasila tudi pri Sebastjanu Vežnaverju. Na območjih policijskih uprav Ljubljana, Koper, Maribor in Novo mesto, je osumljenih 13 oseb, sumijo jih da so si pridobili  protipravno premoženjsko korist v višini 3, 4 milijona evrov. Pridržali  niso nikogar.

Kot je Vežnaver povedal za Primorske novice, mu nimajo česa očitati, nenavadno pa se mu zdi, da med osumljenimi ni nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan.

O Vežnaverjevem financerju, ki si je kupil jahto, preberite tudi ta članek.