Odvetnica, ki se z Vežnaverjem pozna iz časa koprskih poslov, naj bi za pomoč pri prodaji stavbe ministrstvu, dobila milijon

Ministrstvo za pravosodje je sklenilo aneks k prodajni pogodbi za stavbo na Litijski cesti v Ljubljani, so na ministrstvu za STA potrdili poročanje Dela. Ker je med površino prostorov iz kupoprodajne pogodbe in površino iz podatkov geodetske uprave razlika, bo ministrstvo pred prevzemom nepremičnine pridobilo novo izmero. Medtem mediji poročajo o podrobnostih posla, med drugim o tem, da naj bi odvetnica Nina Zidar Klemenčič za pomoč pri tem poslu dobila milijon evrov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ministrstvo bo pridobilo novo izmero s pomočjo geodetskega podjetja, ki ga bo izbralo, storitev pa bo plačal Sebastjan Vežnaver, prodajalec nepremičnine.

Ministrstvo bo pridobilo oceno vrednosti nepremičnine po zapriseženem sodnem cenilcu v najkrajšem možnem času, so zapisali v aneksu. Prodajalec se je zavezal, da bo cenilcu, ki ga bo angažiralo ministrstvo zaradi ocene vrednosti nepremičnine, omogočil njen ogled ob navzočnosti skrbnikov pogodbe oziroma njunih pooblaščencev, navaja Delo.

Po prvotni ceni prejel 1360 evrov na kvadrat

Če bo izmera nepremičnine odstopala od pogodbeno dogovorjene navzdol, sta se ministrstvo in prodajalec zavezala, da bosta za manjkajočo površino zmanjšala kupnino, in sicer ob upoštevanju pogodbeno dogovorjene cene za kvadratni meter. Ministrstvo bo stavbo prevzelo v posest v petih delovnih dneh po prejemu ponovljenih izmer in nove cenitve. Za kvadratni meter nepremičnine po prvotni izmeri je po plačilu davkov prodajalec prejel 1360 evrov, še navaja Delo.

Na ministrstvu so v torek za STA navedli, da je bila kupnina v višini 7.690.350 evrov že plačana. Ministrstvo pa stavbe še ni prevzelo, prav tako kot njen lastnik še niso zavedeni v zemljiški knjigi.

Ministrstvo preučuje možnost sprožitve postopka o ničnosti pogodbe

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan pa je v četrtek v izjavi ob robu izredne seje DZ dejala, da se ministrstvo z državnim odvetništvom pogovarja o sprožitvi postopka za ugotovitev ničnosti oziroma razveljavitvi pogodbe za nakup prostorov na Litijski. Kot so še v torek popoldne za STA pojasnili na ministrstvu, državno odvetništvo možnosti glede tega še proučuje.

Domnevne nepravilnosti nakupa prostorov na Litijski preverja Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Ministrstvo namreč ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, to je podjetnik Vežnaver.

Ali bo koprski podjetnik ostal brez sanjskega posla?

Sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin je stavbo, preden jo je leta 2020 kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov. Kot so sicer v četrtek razkrili v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija, je cenilec, podpisan pod zadnjo cenitvijo stavbe ob prodaji ministrstvu za pravosodje, novinarjem dejal, da je ni opravil sam, ampak je to storila cenilka, ki je pripravila tudi prvotno, nekaj milijonov evrov nižjo cenitev vrednosti stavbe.

Nove podrobnosti vodijo tudi v Koper

Mediji sicer poročajo o novih podrobnosti domnevno spornega posla prodaje stavbe. Za pomoč pri prodaji stavbe naj bi odvetniška pisarna Nine Zidar Klemenčič prejela več kot milijon evrov nagrade. Po poročanju portala Necenzurirano se Nina Zidar Klemenčič in Vežnaver poznata že vsaj desetletje, in sicer iz obdobja, ko je odvetnica sodelovala s koprskim županom Borisom Popovičem. Po poročanju portala naj bi se njune poti prekrižale tudi sredi leta 2022, ko je Dars na gramoznem parkirišču v Žusterni Vežnaverjemu podjetju KPMS brezplačno dovolil postaviti začasne gostinske objekte.

Medtem je Vežnaver,  ki naj bi izpeljal 7,7 milijona evrov vreden posel,  uradno praktično brez premoženja in nima niti lastniških deležev v podjetjih. Uradno je lastnik podjetja KPMS, ki obvladuje več podjetij (med njimi Rajski vrt, ki prodaja stavo na Litijski) Nevij Vežnaver. Nanj je po pisanju Siola napisana tudi hiša v Semedeli, ki jo je Sebastjan Vežnaver navajal kot svoje prebivališče. Hiša na Škofijah  pa je bila pred prodajo jeseni 2022 pisana na Vlasto Vežnaver. Tako Vlasta kot Nevijo v teh dveh nepremičninah nista imela prijavljenega stalnega prebivališča.

Sumljive cenitve

Podjetje Rajski vrt Sebastjana Vežnaverja je lastnik stavbe na Litijski postalo novembra 2019, ko jo je odkupilo iz stečajne mase podjetja Nikom, zanjo pa naj bi na dražbi plačalo 1,7 milijona evrov, torej šest milijonov evrov manj, kot mu je zanjo plačalo ministrstvo za pravosodje.

V cenitvi iz decembra lani je tržna vrednost zgradbe, ki naj bi merila 4.600 kvadratnih metrov, ocenjena na 7,96 milijona evrov – skoraj tristo tisoč evrov več, kot so za stavbo na koncu plačali na ministrstvu. Pod cenitev je podpisan sodni cenilec Anton Rigler, ki pa je za oddajo Tarča povedal, da je avtorica te cenitve v resnici pooblaščena cenilka Breda Zorko.

Zorkova pa je avtorica tudi prvotne cenitve iz leta 2017, v kateri je tržno vrednost stavbe ocenila na zgolj 2,94 milijona evrov, pomemben pa je tudi podatek, da uporabna površina stavbe v tej cenitvi znaša 2.761 kvadratnih metrov.

Cenilka Zorko je bila po pisanju Reporterja do leta 2013 članica SDS in je imela močno oporo takratnega direktorja občinske uprave Grosuplje Dušana Hočevarja, ki se je pred zadnjimi volitvami poslovil zaradi očitkov o spolnem nadlegovanju. Na ministrstvu pa je postopek za nakup stavbe na Litijski vodil Simon Starček, vodja službe za nepremičnine in investicije, ki je bil podpredsednik odbora SDS za izobraževanje, v času zadnje Janševe vlade pa je nekaj časa vodil FURS, nato pa je bil namestnik direktorja Ivana Simiča.

SDS v interpelacijo zoper pravosodno ministrico

Prav v SDS bodo v DZ vložili interpelacijo zoper ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan. Med drugim ji očitajo “nedvomno objektivno odgovornost” pri domnevnih nepravilnostih nakupa prostorov na Litijski cesti. “Zaradi tega in še zaradi česa drugega bo ministrica morala prevzeti tudi politično odgovornost,” poudarjajo.