KDO STA ROMEO IN JULIJA DANES?

‘’Sovraštvo da opraviti nam dosti’’, je zapisal Sheakspear, ‘’ampak ljubezen še več’’. Kakšen bo razplet zgodbe ene najbolj tragičnih ljubezni, boste lahko izvedeli v petek, 27. oktobra, ko bo premierno izvedena predstava Romeo in Julija, ki je nastala v koprodukciji Gledališča Koper in Narodnega gledališča Republike srbske.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Režiserka Sonja Petrović je predstavo postavila v dvojezično formo. Hči grofa Capuleta Julijo bo uprizorila Nataša Perić, v vlogi Romea Montaga pa Mak Tepšić. Z njima smo se pogovarjali, ali sta sovraštvo in nestrpnost še vedno aktualni temi, pa tudi o tem, ali v današnji družbi še vedno obstajajo prepovedane ljubezni, kot je njuna v tej predstavi.

Julija: Žalostno je, da je še vedno aktualna. Zakaj? Tudi jaz se sprašujem… Zdi se, da je to očitno nekomu v interesu. Ker smo pogosto kot marionete… Zdi se, da razvoj civilizacije ne prinaša odpravljanja sovraštva, ampak le njegovo transformacijo v subtilnejše oblike doživljanja in izražanja. Dokler sistem vrednot določa prevaro, sovraštvo in zlo kot nekaj dobrega, poštenost, zvestoba in pogum pa kot nekaj slabega, ne bo prostora za Romea in Julijo v tem svetu.

Romeo: Mislim, da vsi vemo, da je to vedno aktualno. Zgodba, kjer je vse lepo in srečno, je sicer prekrasna in navdihujoča, vendar ne postavlja vprašanj, ne spodbuja razmišljanja… Zgodbe, kot je Romeo in Julija, se še vedno dogajajo.

 

Kdo sta Romeo in Julija danes?

Romeo: Romeo se ni kaj dosti spremenil do danes. To je mladenič, katerega najvišja vrednota je ljubezen. Ta vrednota mu daje smisel in ga izpopolnjuje. To ni dosti drugače kot pri vsaki zaljubljenosti. Le okoliščine ga privedejo do tega, da je pripravljen umreti zaradi ljubezni. Romeo je občutljiv mladenič, ki ga kot vsakega mladega človeka nadzirajo čustva in občutki.

Julija: Danes je Julija vsaka najstnica, ki ji nekatere pravice odvzamejo in ji vsiljujejo napačna mnenja ter povsem napačna stališča. Če jih ne sprejme, bo Julija danes, žal, znana po črnih kronikah.

Shakespeareovo besedilo je lahko zapleteno, vi pa ga boste uprizorili v obeh jezikih. Kako ste se razumeli med procesom ustvarjanja? Ima dvojezičnost simbolno vlogo v predstavi?

 

Julija: V sodobni družbi ne moremo ubežati temu, da smo obkroženi z ljudmi različnih narodnosti, kultur, verovanj, videza, izobrazbe in mnogih drugih razlik. Na vajah smo govorili o nepripravljenosti sprejemanja vseh različnosti, kar likom še dodatno spodbuja sovraštvo, medtem ko jezik, ki je očitno drugačen, sprejemamo kot pogoj za igranje, pri čemer se popolnoma razumemo. Seveda sem morala naučiti replike svojih partnerjev v slovenščini, da sem vedela, kako se odzivati, ker skoraj ničesar nisem razumela.

 

Romeo: Sam moram reči, da mi je bilo v veselje delati s tako mešano ekipo. To predstavo obogati. Proces je bil navdihujoč. Dvojezičnost v predstavi ni okoliščina, ki bi karkoli spremenila. Naša predstava temelji na predpostavki, da se vsak med nami razume, a to ne spremeni sovraštva in tragičnega konca. To naredi zgodbo bolj univerzalno, ne pa omejeno na določen prostor, kjer se srečata ta dva jezika.

 

Shakespeare je ustvarjal v času, ko ženskam ni bilo dovoljeno nastopati na gledaliških deskah. Kje so avangardni elementi Romea in Julije, ki ju boste izvajali leta 2023?

Julija: Čeprav smo ostali zvesti besedilu, menim, da taka postavitev te velike Shakespeareove tragedije sovpada s sodobnim časom, tako glede njene estetike (scenografija, kostumi) kot tudi v režiserskih pristopih, ki prepojijo celotno igro igralcev.

 

Predstava nastaja v sodelovanju Gledališča Koper in Narodnega gledališča Republike srbske. Kako je prišlo do sodelovanja in kako je potekal ustvarjalni proces?

Romeo: Izmenično se je ekipa selila iz Banja Luke v Koper, kjer smo delali predstavo. Tako smo se bolje spoznali tudi z ooljem drugih kolegov, oni pa z našim.

Julija: Menim, da so koprodukcije splošno zelo pomembne za nas igralce. Zares sem srečna, da sem spoznala kolege iz Kopra in da imamo priložnost izmenjevati energijo na odru. Posebej bi izpostavila svojega partnerja Maka Tepšiča, ki igra Romea, redko občutljiv in empatičen partner, mlad in obetaven igralec.

 

Premiera predstave Romeo in Julija je v Narodnem gledališču Republike srbske uprizorjena 18. oktobra. V Gledališču Koper pa je premiera načrtovana za zadnjo soboto v oktobru, ko bo celotna ekipa znova prišla v slovensko Istro in nam pričarala trenutek odločanja o življenju in smrti. Predstava je uprizorjena tudi 25. in 26. oktobra (predpremierno). V predstavi bodo poleg Nataše Perić in Maka Tepšića igrali tudi Aleš Valič, Boris Šavija, Aleksandar Stojković, Mojca Partljič, Miljka Brđanin, Rok Matek, Bojan Kolopić, Blaž Popovski, Igor Štamulak, Dragana Marić, Danilo Kerkez, Senad Milanović in Anando Čenić.