Natja Jankovič je grafična oblikovalka in kiparka. Študirala je na Academy of Fine Arts v Benetkah. V svojem razstavnem prostoru v Kortah nad Izolo mi razkaže svoje izdelke. Prav vsak je unikaten. Izdeluje lesene umivalnike in ostalo leseno pohištvo. Natja meni, da lahko tako dopustimo naravi, da pride v naš dom, saj vzbujajo leseni izdelki spokojen in pomirjajoč občutek. Vsak izdelek je dodelan do prefinjenosti, zagotavlja enostavno uporabo ter funkcionalnost pa še izjemno privlačen videz.
In kako se je začelo?
Dejansko je svoj prvi umivalnik oblikovala za svoj dom in tako se je začelo. Zanimanje je počasi raslo, razvil se je projekt Logotowood, kjer Natja izdeluje lesene umivalnike in ostalo leseno pohištvo. Medtem ko si že najdem svoj naljubši leseni umivalnik in ga občudujem, Natja razlaga: »Ta je iz masivega češnjevega lesa. Oblikujem pa tudi iz hrastovega, lipovega, macesnovega, smrekovega lesa ter iz lesa bukve, cedre ter oreha.« Prizna, da pri svojem delu najraje uporablja slovenski les, en izdelek pa je po naročilu naredila iz afriškega lesa. Njena želja je delati večinoma s slovenskim lesom in tudi tako promovirati Slovenijo in slovenski les. »Les je namreč edino naše naravno bogastvo. Težava je, da se slovenski les prodaja v tujino, potem pa mi kupujemo drugje narejene izdelke iz našega lesa,« je prepričana Natja.
Že na akademiji sta jo zanimali grafični dizajn in kiparstvo. Dvajset let je delala v grafičnem dizajnu, potem pa jo je potegnilo v kiparstvo. »Sebe nisem nikoli videla kot kiparko, sem pa želela izdelovati nekaj uporabnega, zato sem se odločila za uporabno umetnost,« pripoveduje.
S tem projektom je pričela leta 2012. Najprej je morala malo raziskovati, kako bo umivalnik deloval, saj vsi vemo, da se voda in les ne marata. Ob tem izpostavi: »To je še vedno prva stvar, ki zanima kupce, zato je bilo to nujno potrebno testirati. Dve leti sem potem samo raziskovala, saj sem želela ročno obdelovati iz masivnega, nelepljenega lesa. Vsak kos lesa je drugačen in vsak izdelek je malenkost drugače narejen.« Njeno vodilo ostaja izdelati lep in visokakakovosten izdelek.
In kje najde primeren les? »Lepe kose lesa iščem pri kmetih, včasih naročim v kakšnem podjetju. Pri lesu hočem, da je čim bolj raznolik, da ima grče, da se vidi, da se nekaj dogaja z njim. Ne težim k lepemu, perfektnemu kosu lesa, saj je takšen premalo zanimiv,« pojasni Natja.
Izpostavi, da je njen umivalnik popolnima enak vsem ostalim umivalnikom glede namestitve. Enostavno se ga montira. Prav tako ne potrebuje nobenega vdrževanja, ni ga potrebno premazati ali drugače vzdrževati. Lahko se ga čisti s čistili, seveda z železno gobico čiščenje ni priporočljivo, saj bi se površina s praskanjem uničila. »Vsak umivalnik ima sedem slojev zaščite in zaenkrat ni bilo pritožb. Pri tem ni pomembna vrsta lesa, saj vsakega zaščitim s sedmimi sloji premaza,« še dodaja. Za umivalnike nudijo tudi triletno garancijo v primeru, če bi les počil ali pričel gniti. Takrat se ga seveda popravi. Sicer pa je umivalnik iz lesa v primerjavi s keramiko veliko bolj trajen. Če nam kaj pade na keramiko, umivalnik poči, če imamo lesen umivalnik, pa se udrtine lahko popravijo.
Kako dolgo traja, da je izdelek narejen?
»Proces traja en mesec. Ni težava obdelati les, problem ga je premazati. Prekrit je namreč z epoksijem, ki se dolgo suši, vsaj oseminštirideset ur. In sedem slojev. Je pa seveda odvisno tudi od ostalih, vsega namreč ne delam sama. Delam z mizarjem, ki mi s CNC izreže sifone, in pa avtoličarjem, ki pobarva. Prve sloje naredim sama, končne pa opravi on.«
Pri Natji pa ne boste našli samo unikatnih umivalnikov, temveč tudi večje mize, stolčke- tabureje, manjše klubske mizice in ostalo dekoracijo. Veliko dela po naročilu, tako da njena domišljija nima meja. Rada raziskuje in prisluhne željam strank. Kot poudari, njeno delo ni samo izdelovanje pohištva, je kiparjenje z lesom v uporabne skulpture.
Več o Natji in njenih umetninah si lahko ogledate na www.logotowood.com
Petra Mežnarc