Bralec sprašuje: “Ko sem danes prebiral vaš časopis, sem naletel tudi na članek o informativnih dnevih na fakulteti za pomorstvo in promet. Sprašujem se, kje se zaposlijo mladi po končani srednji pomorski šoli (navtik in ladijski strojnik). Slovenija oziroma Splošna plovba Portorož, kolikor vem, nima niti ene ladje več. Kaj to pomeni, da šolamo naše dijake za tujce?”
Peter Vidmar: “Fakulteta za pomorstvo in promet je ena redkih fakultet, ki lahko diplomantom Navtike ali Pomorskega strojništva priskrbi zaposlitev na ladji. V zadnjih letih smo vzpostavili pomembno vez z Nemškim ladjarjem BSM, ki večkrat letno išče nove kadre. Kar se pa tiče Splošne plovbe je res, da nima več lastnih ladij, ima pa še vedno več ladij v upravljanju in še vedno zaposluje slovenske pomorščake in tudi naše študente. V Izoli deluje tudi podjetje Kajster, ki tudi zaposluje Slovence na ladjah v upravljanju. Sicer pa so možnosti zaposlitve v pomorstvu globalne. Izobrazba in izkušnje z delom na morju so zelo iskane tudi na kopnem saj se ladje in vse spremljajoče dejavnosti ladijskemu prometu opravljajo iz podjetij na kopnem, kjer se išče pomorski kader.”
“Slovenski pomorščaki običajno delajo na ladjah tujih zastav vendar to ne pomeni, da se šolajo za tujce. Šolajo se za lastno znanje in si z njim ustvarijo življenje v Sloveniji in so s strani slovenske zakonodaje tretirani kot zaposleni v tujini z vsemi dolžnostmi, ki iz tega izhajajo. Res pa je, da v Sloveniji zaposlitvena zakonodaja za pomorščake še ni urejena primerljivo z ostalimi evropskimi državami.”
Lep pozdrav,
Peter Vidmar