Primeren čas za pripravo semenskega krompirja

Januar se poslavlja s spremenljivim in pretoplim vremenom. V upanju, da nam bo februar postregel s kakšnim hladnejšim obdobjem, da mraz postori, kar mora, preverimo uspešnost prejšnje sadilne sezone in si pripravimo načrt za prihajajočo, saj nam dober sadilni načrt lahko prinese obilnejši pridelek in premišljen izkoristek površine. Del uspeha je tudi primerno pripravljena prst, uporaba učinkovitih gnojil in seveda vodna oskrba v rastni sezoni.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Priporočljivo je spremljanje setvenega koledarja in upoštevanje pomembnih terminov za določene rastline.  Če imamo zaprte ogrevane grede, posejemo solate, peteršilj, paradižnik, paprike, jajčevce, … Pri setvi moramo  izbrati pravi substrat. Nizkocenovnim substratiom velikokrat primanjkuje zagonskih hranil za primerno oblikovanje sadik, pogosto  ni sterilen, zato lahko  rastline takoj po vzklitju hitro propadejo. Na prostem lahko posejemo grah, redkvico, bob. V specializiranih trgovinah lahko že dobimo sadike solate, pora, brokolija, cvetače.  To je primeren čas za pripravo semenskega krompirja, zloženega v zabojčkih, pripravljenega za kaljenje. Ni priporočljivo pretirano rezanje, da ga ne okužimo z boleznijo.

Če bodo temperature dovoljevale, bo v zeliščnem vrtu že opaziti spomladansko prebujanje. Odstranimo plevele, ki so prestali tudi nizke temperature.  Po okopavanju lahko posujemo okoli rastlin kompost in le tega prekrijemo z lubjem. S primerno debelino lubja si bomo privarčevali precej dodatnega dela in kompost  bo obogatil že  obstoječo prst. Pomembno je, da pregledamo rastline in  odstranimo  poškodovane dele. Vse rastline, ki so se prekomerno razrasle in jih nismo uporabili, porežemo, da bodo spet močno odgnale.

V sadnem vrtu opravimo še zadnja zimska vzdrževalna dela. Porežemo, kar še nismo porezali. Pri obrezovanju ne smemo pozabiti večjih ran zamazati s cepilno smolo, da ne pride do kakšne bolezni ali napada škodljivca.  V vinogradih in sadovnjakih lahko dosadimo ali  zaradi odmrtja zamenjamo sadike. Tudi kole in žico je dobro pregledati, če je dovolj napeta, da ne pride do nepotrebnih težav v rastni sezoni. Opravimo lahko tudi škropljenje proti boleznim z bakrenimi pripravki, proti škodljivcem pa škropimo, ko je brstje napeto.  Za primerne pripravke se pozanimate v specializiranih prodajalnah, kjer prodajo fitofarmacevtska sredstva.

V okrasnem vrtu nas razveseljujejo tulipani, narcise, hijacinte, s svojimi prebujenimi poganjki pa so še mnoge rastline v zimskem spanju.  Okrasna kutina nas obdarja s svojim cvetjem v kombinaciji s telohi, tudi prelep srobot »armandii« nas obdarja s svojimi sveže belimi cvetovi. Pomembno je dodati rastlinam kompost, ker je zelo pomemben za prehranjevanje rastlin in  izboljšanje tal. Kompost vzpodbudno  na rast vseh rastlin razen kisloljubih, ki jim je potrebno dodajanje specifično gnojilo. Lahko se lotimo živih meja pitospora, lovorikovcev, ligustrov. Obrežemo tudi hortenzije in vrtnice.

Travne površine se tudi prebujajo, če to dovoljujejo temperature. Če so dovolj visoke, lahko opravimo tudi prezračevanje travnih površin in gnojenje. Pripravimo tudi površine za dosajevnje, kjer je to potrebno.

Ne pozabimo, da še vedno lahko v krmilnice  nastavimo hrano za ptice  in s tem poskrbimo, da jim je prijetneje.