Oskrbovalec bo prejel delno plačilo
Vlada bo danes na dnevnem redu imela predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki med pomembnejše spremembe vključuje možnost, da tudi upokojenci pridobijo status oskrbovalcev družinskih članov. Do zdaj te možnosti niso imeli, čeprav veliko upokojencev že aktivno skrbi za bližnje osebe, ki potrebujejo pomoč. Zakon naj bi tako postal bolj pravičen in spodbudil več družin k prevzemu tega zahtevnega, a pomembnega poslanstva.
Oskrbovalec po zakonu prejme delno plačilo za izgubljeni dohodek, ki znaša 1,2-kratnik minimalne plače za skrb za enega uporabnika, pri dveh pa 1,8-kratnik minimalne plače. Ministrstvo za solidarno prihodnost, ki je pripravljalo predlog, meni, da je takšna podpora ključna za izboljšanje pogojev rejniških družin in oskrbovalcev.
Klicni center 114 bo na voljo vsak delovni dan
Pri tem danes začenja delovati tudi klicni center 114, ki bo državljanom na voljo za vprašanja o dolgotrajni oskrbi. Klicni center je sicer že pred uradnim začetkom prejel približno 250 klicev, med katerimi je bilo največ zanimanja za pomoč pri konkretnih primerih, predvsem od upokojencev, ki si želijo postati oskrbovalci svojih družinskih članov. Prav tako so klicatelji pogosto spraševali o pravicah, povezanih z dolgotrajno oskrbo na domu, ki bo na voljo od 1. julija letos.
Na ministrstvu so že v ponedeljek javno napovedali, da bo klicni center 114 vsak delovni dan od 8. do 16. ure odprt tudi za vprašanja o dolgotrajni oskrbi, ne več samo za vprašanja glede poplav iz avgusta 2023 in glede predloga pokojninske reforme. Klicatelje je do zdaj najbolj zanimalo, kako bi lahko zakon o dolgotrajni oskrbi prispeval k rešitvi težave, ki jo imajo bodisi sami bodisi njihovi svojci, je povedal vodja centra Matjaž Florjanc Lukan.
Malo vprašanj o prispevku za dolgotrajno oskrbo
V nasprotju s pričakovanji centra pa je le manjšino klicateljev zanimalo več o prispevku za dolgotrajno oskrbo, ki ga bo treba plačevati od 1. julija. Zaposleni in delodajalci bodo plačevali odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine. V centru so bili po sogovornikovih besedah presenečeni, kako pozitivno so klicatelji sprejeli ta prispevek.
“Ko je denimo nekdo z 800 evrov pokojnine videl, da bo moral plačati osem evrov prispevka, je zamahnil z roko, češ da to ni nič v primerjavi s koristjo, ki jo bo imel od tega,” je pojasnil Florjanc Lukan.
Pomoč zunanjih izvajalcev
Posebno veselje med klicatelji je povzročila novica, da bodo od 1. julija lahko starejšim in težje gibljivim osebam na domu nudili pomoč zunanji izvajalci.
Klicatelje je zanimalo, od kdaj naprej lahko oddajo vlogo za to pravico. Čeprav je znano, da je veliko ljudi prepuščenih samim sebi, pa svetovalci v centru zdaj iz prve roke slišijo, kaj to pomeni. Tako jim je denimo eden od klicateljev povedal, da težko gibljivo mamo, ki živi sama v 40 kilometrov oddaljenem kraju in noče v dom starejših, obišče vsak drugi ali tretji dan. Takrat ji nudi pomoč, kolikor lahko.
Od 1. julija, ko se bo začela izvajati omenjena pravica, pa bodo mami lahko brezplačno pomagali zunanji izvajalci, je pojasnil Florjanc Lukan.
“Ljudje so bili zelo navdušeni nad možnostjo, da bo nekdo prišel pomagat, šel v trgovino, malo pospravil, kaj skuhal ali starejšo osebo s potrebo po pomoči umil,” je ilustriral.