Koliko in kaj lahko peljete čez hrvaško mejo?

Hrvaška je s 1. januarjem vstopila v schengensko in evrsko območje, ob tem pa so začela veljati tudi nova pravila ob vstopu iz tretjih držav na Hrvaško. Kaj morate prijaviti, česa ne in kolikšne količine blaga lahko peljete čez hrvaško mejo, če prihajate iz na primer Bosne in Hercegovine, Srbije in Črne gore?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Hrvaški časnik Večernji list je pripravil seznam, kaj lahko in česa ne smete vnesti na Hrvaško in s tem v območje schengena. Seznam se nanaša na vnos blaga iz držav zunaj EU (z izjemo Švice, Islandije, Norveške, San Marina, Andore in Liechtensteina), za katere veljajo enaka pravila kot pri prevozu blaga znotraj EU, omejitev pa ni.

Ob uvozu blaga iz tretjih držav vrednost blaga po osebi v zračnem in pomorskem prometu ne sme preseči 3.200 hrvaških kun oziroma slabih 424 evrov. V vseh drugih oblikah prevoza, kamor sodi tudi cestni promet, velja omejitev 2.200 hrvaških kun oziroma slabih 291 evrov. Za potnike, mlajše od 15 let, je ta omejitev nižja: 1.100 hrvaških kun oziroma 146 evrov, velja pa za vse vrste prometa.

Če potujete z letalom, lahko denimo v Republiko Hrvaško prinesete do 200 cigaret, 100 cigaril, 50 cigar in 250 gramov tobaka za kajenje. V cestnem in železniškem prometu je ta omejitev manjša, in sicer 40 cigaret, 20 cigaril, 10 cigar in 50 gramov tobaka za kajenje po osebi. Vsi potniki imajo lahko pri sebi 50 gramov tobačnega proizvoda za gretje (e-cigarete), 10 mililitrov e-tekočine in 50 gramov t. i. novih tobačnih izdelkov, ki so opredeljeni v 94. odstavku hrvaškega zakona o trošarinah.

Pri alkoholnih pijačah veljajo enaka pravila za potovanje v cestnem, letalskem in pomorskem prometu – vsakdo lahko prinese 16 litrov piva, 4 litre vina in 2 litra alkoholnih pijač z manj kot 22 % alkohola, torej en liter močnejše alkoholne pijače.

Ker carinski uslužbenci izvajajo redne kontrole proizvodov živalskega izvora, ki so del potniške prtljage, pa mesa, mleka in mlečnih ter mesnih proizvodov ni dovoljeno uvažati. Dovoljen je vnos 20 kilogramov svežih, sušenih, kuhanih, soljenih ali dimljenih rib, kozic, rakov in školjk na osebo. Ko gre za druge proizvode živalskega izvora, kot so med, jajca, jajčni izdelki, polžje meso ali žabji kraki, je dovoljen vnos do 2 kg na osebo. Svežega sadja in zelenjave lahko prinesete do 5 kilogramov, razen krompirja.