V koprskem komunalnem podjetju Marjetica so za STA potrdili, da sušilnica komunalnega blata ne obratuje. Za zavarovanje interesov družbe so sprožili ustrezne postopke za rešitev stanja, so navedli. “Pričakujemo korekten in posloven odnos s strani dobavitelja,” so dodali.
Tudi koprski župan Aleš Bržan pričakuje rezultate, ki so bili ob odločanju o soglasju za posojilo za nakup naprave predstavljeni občinskemu svetu. Ob tem pričakuje, da bosta investitor in dobavitelj rešila pogodbeni spor na način, ki bo omogočil čimprejšnji zagon te dejavnosti v Kopru.
Pristojni so začeli pogovore o vrnitvi naprave, a ni pričakovati, da bo šlo vse zlahka. Kot je namreč januarja za RTV Slovenija sporočil dobavitelj naprave, podjetje Lesmarc+, informacija, da tehnični parametri niso bili doseženi, ne drži.
“V okviru testnega obratovanja smo pogodbene parametre dosegli in poročilo predstavili naročniku,” so pojasnili. Dodatna težava se je pojavila, ker je podjetje, ki je izdelalo sušilnico, razglasilo stečaj, bančne garancije pa so v tem času že potekle.
Po neuradnih podatkih naj bi bila težava sušilnice v tem, da je pri sušenju za 20 odstotkov manj učinkovita, kot je bilo navedeno v pogodbi, zato naj bi namesto prihrankov povzročala dodatne stroške.
V prihodnjem tednu se sicer v koprski Marjetici obeta tudi sprememba na vrhu uprave. Kot smo že poročali se dosedanjemu direktorju Davorju Briševcu z 19. februarjem izteka mandat, nasledil pa ga bo Aleš Buležan, dosedanji predsednik nadzornega sveta Marjetice.
Ob zapletih s sušilnico blata je Civilna iniciativa Javno na koprskega župana naslovila odprto pismo. V njem mu očitajo, da “sta elaborata podražitev komunalnih odpadkov in voda, ki ju je pripravil direktor Davor Briševac in potrdil nadzorni svet Marjetice pod vodstvom Aleša Buležana, pripravljena tako pomanjkljivo in prirejeno, da se v njih ne da razbrati in ločiti vseh potrebnih ekonomskih parametrov, da bi lahko jasno vrednotili izhodiščne vzroke za drastične podražitve položnic preko 30 odstotkov”.
Kot so še zapisali v civilni iniciativi, ni znano, koliko je celotna investicija v sušilnico doslej dejansko stala in kakšna je nastala škoda. “Kje so stroški financiranja, idejnega projekta, javnega naročila, projektiranja, pridobivanja dovoljenj, gradnje z gradbenimi in instalacijskimi deli, nadzora, financiranja, revizij, strokovnih svetovanj, sodnega spora z Občino Ankaran?” so župana vprašali v odprtem pismu. V iniciativi sicer ocenjujejo, da je projekt zaenkrat terjal več kot 3 milijone evrov. Pričakujejo pa, da bodo pravdni postopki za predvideno vrnitev sušilnice predstavljali še dodaten strošek.
Po njihovem mnenju nasedla naložba rezultira v dvigu cen komunalnih storitev.
O zadevi se je na družbenem omrežju facebook oglasil koprski župan Aleš Bržan, ki je zapisal, da je vsaka podražitev obveznih javnih služb oziroma višji zneski na položnicah, ki se jim ne moremo izogniti, vsekakor upravičen razlog za nezadovoljstvo. Popolnoma pa je po njegovih besedah nesprejemljivo, “da so v zadnjih dneh nekateri posamezniki z napačnimi informacijami, izmišljenimi podatki in teorijami zarote poskušali to nezadovoljstvo izkoristiti za politično obračunavanje s svojimi tekmeci.”
Govorice, da naj bi bil vzrok za podražitev zaplet z naložbo v sušilnico komunalnega blata, za katero se je pred dvema letoma odločila Marjetica, so koprskega župana razočarale. “Drži, da naprava za sušenje blata ne dosega rezultatov, ki jih je dobavitelj zagovarjal ob sklenitvi posla. A ta zaplet ni povzročil dodatnih stroškov in tudi cene storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode se bodo zvišale le za nič do 5 odstotkov, in sicer izključno zaradi višjih stroškov dela, višjih stroškov električne energije in višjih amortizacijskih stroškov,” je med drugim zapisal Bržan.
Sušilnica vse od nakupa buri duhove
S sušilnico komunalnega blata koprske čistilne naprave so težave sicer že vse od nakupa. Po prvih načrtih so jo nameravali zagnati že februarja 2023, a so uporabno dovoljenje zanjo dobili šele aprila 2024. Poskusno so jo zagnali junija lani, že novembra pa so jo ustavili, saj z njenim delovanjem niso bili zadovoljni.
Za nakup so se odločili, potem ko je Madžarska, kamor so v preteklosti vozili komunalno blato iz koprske občine, leta 2019 omejila sprejem odpadkov iz drugih držav, povečal pa se je tudi strošek odvoza blata. Zanjo so plačali 1,7 milijona evrov, obetali pa so si prihranke v višini pol milijona evrov letno.