Sončne kreme so poleg splošnega izogibanja soncu najboljši način za preventivo pred nastankom kožnega raka. Kremo za sončenje bi morali uporabljati vsak dan, tudi pozimi, ko se nam zdi, da sončni zraki niso močni. Na plaži pa ne smemo preskočiti nanosa kreme.
Obstajata dve različni vrsti sončnih krem: kemična in fizikalna.
Kemične kreme so sestavljene iz številnih snovi, ki jih absorbira zgornja plast kože. Običajno niso tako goste kot fizične kreme. Nanesti jih morate 20 do 30 minut pred odhodom ven, saj se morajo vpiti v kožo.
Fizikalna sredstva za zaščito pred soncem si lahko predstavljate kot ščit, ki preprečuje sončnim žarkom, da bi dosegli kožo. Včasih imenovana “naravna ali mineralna” sredstva za zaščito pred soncem vsebujejo dve sestavini: cinkov oksid in titanov dioksid. Ti sestavini se skupaj nahajata na koži in odbijata sončne žarke.
Ne glede na to, katero vrsto kreme za sončenje izberete, se morate izogibati nekaterim sestavinam. Pred nakupom nove kreme za sončenje je priporočljivo prebrati seznam sestavin. Sestavine, ki se jim je treba izogibati:
oksibenzon – je oblika sintetičnega estrogena, ki lahko povzroči motnje v hormonih,
oktinoksat – dokazano povzroča kožne alergije, v študijah na živalih pa je vplival na reproduktivni sistem in ščitnico,
avobenzon – povzroča visoko stopnjo draženja,
retinil palmitat – gre za obliko vitamina A, ki je močan antioksidant, vendar so študije na živalih pokazale, da izpostavljen soncu potencialno povzroča raka in tvori proste radikale.