Ljubljenčki in petarde

Deli novico s tvojimi prijatelji

Bližamo se koncu leta, ko pokanje petard in razni ognjemeti razveseljujejo množice ljudi, a živali žal ne.

 

Psi lahko zaznajo dvakrat več frekvenc kot človek in slišijo zvoke štirikrat bolj oddaljene od tistih, ki jih slišimo mi, mačke pa trikrat boljše. Pri ognjemetih, ko nepredvideni zvoki prihajajo iz različnih smeri, so hišni ljubljenčki toliko bolj zmedeni in prestrašeni.

 

Znaki strahu pri psih in mačkah:

  • skrivanje (pod mizo, za kavčem, pod posteljo, v omare),
  • tresenje,
  • uničevanje predmetov v pasji bližini,
  • iskanje stika z lastnikom,
  • cviljenje, lajanje, tuljenje, mijavkanje,
  • izguba apetita, bruhanje in driska,
  • sopenje, povišan srčni utrip in pospešeno dihanje,
  • povečano pitje vode in posledično uriniranje v stanovanju,
  • poskusi pobega – živali lahko brezglavo begajo in se pri tem poškodujejo.

 width=

Kako ukrepati?

Psom privoščite dolg sprehod, preden začnejo zvečer pokati petarde, bolj bodo utrujeni, manj odzivni bodo za hrup. Mačke zvečer zvabite v stanovanje, zaprite mačja vrata in preverite, če ni odprto kakšno okno na ventus. Prestrašene mačke skušajo zbežati iz stanovanja in se lahko na polodprtem oknu močno poškodujejo. V kolikor obstaja nevarnost, da mačke ne najdejo poti domov, je zelo dobrodošel mikročip, saj preko njega veterinarji in lastniki hitro pridejo do lastnika.

 

Mački ali psu ponudite prostor za umik, lahko je to šotorček, pokrit z dekami, ki ublažijo zvok, mačja košara, poseben manjši prostor v stanovanju. Naj si ga živali same izberejo. Zelo pomembno je tudi, da prestrašenih živali ne tolažite, saj boste s tem samo še ojačali njihov odziv na stres. V upanju, da uspete vsaj delno preglasiti zvok petard, pustite prižgano televizijo ali radio.

 

Nekaj tednov pred pričakovanim stresom je smiselno začeti z dajanjem zeliščnih naravnih pomirjeval, lahko se dodajo tudi cbd konopljine kapljice. Zelo priročni, predvsem pri mačkah, ki ne sprejmejo zdravil, so feromonski difuzorji. Ti sintetični feromoni posnemajo značilnosti naravnih feromonov doječih pasjih in mačjih mamic, kar zelo pomirja mladičke in odrasle.

 

Podobno lahko učinkovito delujejo tudi specifična eterična olja. V kolikor naravni pripravki niso dovolj, se posvetujte z veterinarjem o uporabi sintetičnih pomirjeval, ki bodo varna za vašega štirinožca. Predvsem pa ne puščajte živali samih doma, saj jim vaša prisotnost v takšnih trenutkih nudi oporo. Želim vam mirno, srečno in predvsem zdravo novo leto!

Lara Kralj

 

VETERINARSKI CENTER LARA

Trgovska ulica 4, 6310 Izola

05 640 1300, 031 344 832

lara@lax.siOglasno sporočilo.