Marjan Pipenbaher: Slovenec, ki je projektiral pelješki most (VIDEO)

Danes bodo na Hrvaškem s slavnostjo prireditvijo otvorili Pelješki most, ki ga je projektiral slovenski inženir Marjan Pipenbaher. Poleg mostu, ki bo odslej povezoval skrajni jug hrvaške s preostalim delom države, je slovenski inženir med drugim projektiral tudi most Nissibi čez Evfrat (Turčija, 2015), Most Millennium v Podgorici (Črna gora, 2006), največji železniški viadukt v Izraelu (2017) in viadukt Črni Kal (2004) ter viadukta Bivje in Bonifika.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Z največjo slovesnostjo v zgodovini samostojne Hrvaške se bo danes uradno odprl Pelješki most. Hrvaška centralna banka bo na ta dan spustila v obtok tudi nov priložnostni kovanec za 25 kun. Gradnja mostu se je uradno začela 31. julija 2018, končali so jo januarja letos po 1277 dneh dela.

Most med mestom Komarna na kopenski strani in mestom Brest na polotoku je dolg 2404 metre in je delo slovenskega inženirja Marjana Pipenbaherja ter kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation.

most

“Lep občutek je, saj na projektu tega mosta delam že več kot 10 let. Vsa ta skrb vsa ta leta se je nehala in se spremenila v veliko veselje. Poleg tega, da je lep, bo tudi popolnoma združil Hrvaško,” je projektant povedal v intervjuju za N1 Zagreb.

Razrkil je, da se most nahaja na območju, kjer so imele velike težave s temelji,  gre za potresno ogroženo območje južne Dalmacije. Nahaja se na mestu, kjer so močne nevihte in vetrovi. “Vse to je bilo treba upoštevati pri gradnji, kar smo rešili z inovativnim konceptom,” je pojasnil.

Pipenbaher živi v Slovenski Bistrici. Leta 1981 je diplomiral na mariborski gradbeni fakulteti. Leta 1990 je skupaj z Viktorjem Markljem ustanovil podjetje Ponting inženirski biro d.o.o. Leta 2002 je ustanovil še konzultatsko podjetje Pipenbaher inženirji.

most2

Na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo v Mariboru je leta 1986 pričel delati kot asistent, od leta 2000 pa kot predavatelj predmeta prednapete betonske konstrukcije.

Pod njegovo taktirko nastajajo izjemne stvaritve, ki po dimenzijah, obliki in inženirski dovršenosti izrazito odstopajo od povprečja in predstavljajo velik prispevek k razvoju gradbeništva tudi v svetovnem merilu, kar dokazujejo številne domače in mednarodne nagrade in priznanja, ki jih je Pipenbaher prejel za svoja dela.