Monfort v Piranu navdušuje

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zanemarjeno, zapuščeno in izpraznjeno skladišče soli je Občina Piran prevzela od Droge Kolinske. Sanacijo objekta je sofinanciralo Ministrstvo za kulturo v okviru projekta Kulturni tolar. Dela so se najprej začela na strehi. V celoti je bila prenovljena električna napeljava. Stavba je postala varna, v skladu s požarno-varnostnimi predpisi in vanjo so se lahko preselile različne vsebine, so zapisali v Občini Piran.

Sledilo je urejanje razstavišča za Obalne galerije. Kljub dvomom, da prostor ni primeren za razstave zaradi impozantnih opornih stebrov, je Monfort zelo kmalu postal zelo priljubljen sodobni razstaviščni prostor, ki mu ravno stebri dajejo poseben izgled. V še ne prenovljenem delu se postavljajo novi tlaki in premične stene, kar bo Monfortu omogočilo popestritev namembnosti in dodatne prostorske možnosti, z več prekati ali eno večjo prostorsko rešitvijo. V prostore Monforta se je preselil Pomorski muzej, kjer je mesto pod streho našla dragocena zbirka plovil z naslovom »Tradicionalno ladjedelništvo« in »Razvoj vodnih športov«. Lani se je v okviru EU projekta Mala barka 2 uredil Info center.

Monfort navdušuje tako obiskovalce kot razstavljavce. Do danes so se v prenovljenem skladišču soli zvrstile številne prireditve, razstave in druge vsebine, ki povečujejo prepoznavnost destinacije kot kulturno-dogodkovnega stičišča. Kot vedno ni šlo brez pomislekov o smislu sanacije tega prostora. Z vztrajnostjo in predvsem z iskreno željo, da prostor zaživi in služi svojemu namenu, je nastal zdajšnji Monfort, ki je v okviru 10. festivala Odprtih hiš Slovenije zgled arhitektom in odprt na ogled širši javnosti. Zavod za varstvo kulture RS ga pozdravlja kot zgled dobre prakse uspešne prenove zapuščenih stavb.

Prostor je zadihal s polnimi pljuči. Uspešno ga polnijo z ne maloštevilnimi vsebinami. Povpraševanja po Info centru je veliko, direktor Pomorskega muzeja Franco Juri pravi, da je ta prostor za njih ključna prostorska pridobitev. Občina Piran verjame, da po vzoru Monforta lahko oživimo tudi Grand. Prenova strehe tega objekta je nujna. Vir sofinanciranja bi s prijavo na razpis pri Ministrstvu na kulturo lahko bil državni, v znesku 200.000 evrov. Projekt Evropska prestolnica kulture namenja del sredstev za infrastrukturne rešitve kulturnim dejavnostim. S prijavo na medobčinski projekt EPK se lahko uredi notranjost Granda, na podoben način, kot se je to storilo v primeru Mediadoma Pyrhani in Tratinijevega muzeja. Seveda je zamisli vedno več, kot je na voljo sredstev, so še zapisali na Občini Piran.