Zgodilo se je v Zemunu. 91-letna ženska je umrla na domu. Ob njej je bil dve leti mlajši soprog, ki je nemudoma poklical reševalno vozilo.
Če bi to bil konec “zgodbe”, bi to bila le še ena izmed mnogih žalostnih vesti, a reševalce je pričakal prizor, ki jih je dobesedno pretresel.
Moški namreč njihovega prihoda ni dočakal. Ko so reševalci nujne medicinske pomoči prispeli do njunega doma, so lahko potrdili dve smrti. Da, v vmesnem času je naravne smrti umrl tudi 89-letni soprog.
Je šlo za sindrom zlomljenega srca?
Močni čustveni pretresi za nikogar niso mačji kašelj. Velikokrat slišimo, da je ob smrti zakonca kmalu umrl tudi drugi. A primeri, kot je zemunski, niso pogosti.
Podrobnosti smrti 89-letnika še niso znane, a čisto mogoče je šlo za sindrom zlomljenega srca, ki kljub nekoliko klišejsko zvenečemu poimenovanju, zares obstaja in je tudi zabeležen.
Sindrom zlomljenega srca nastane zaradi močnega čustvenega ali fizičnega pretresa, kot so na primer nenadna bolezen, izguba ljubljene osebe, resna nesreča, naravna katastrofa in podobno.
Poznamo ga tudi pod izrazom stresna kardiomiopatija. Prvič je bila bolezen zabeležena leta 1990 na Japonskem, simptomi pa lahko na prvi pogled delujejo kot tisti, ki jih izkušamo med klasičnim srčnim napadom – bolečina v prsih, teža, pritisk. Dodani simptomi so še občutek pomanjkanja zraka, utrujenost, mrzlo oblivanje in vrtoglavica.
Večina ljudi si opomore v roku štirih tednov, povsem okreva v dveh mesecih in napada ne izkusi nikoli več. Obstaja pa delež ljudi, ki kaže trdovratne znake, povezane z odpovedjo srca, kar pomeni, da lahko v redkih primerih sindrom zlomljenega srca povzroči smrt.