Po 217 cepljenjih se zdi, da ta moški ni imel nobenih škodljivih posledic, so povedali raziskovalci z Univerze Erlangen-Nürnberg, poroča BBC.
“Za njegov primer smo izvedeli smo izvedeli iz časopisnih člankov. Nato smo ga kontaktirali in povabili, naj se podvrže različnim testom v Erlangenu. Bil je zelo zainteresiran za to,” je dejal dr. Kilian Schober s katedre za mikrobiologijo univerze.
Ni bila vložena kazenska ovadba
Raziskovalci so testirali nekaj svežih vzorcev krvi moškega, kot tudi nekaj zamrznjenih vzorcev, ki so bili shranjeni iz preteklih let. “Uspešno smo uporabili te vzorce, da bi ugotovili natančno, kako imunski sistem reagira na cepljenje,” pravi doktorica.
Državni tožilec v Magdeburgu je začel preiskavo zaradi obtožb goljufije, vendar niso našli dokazov za 130 cepljenj, zato kazenska ovadba ni bila vložena.
Cepljenje lahko nauči telo, kako se boriti proti bolezni. mRNA cepiva delujejo tako, da telesnim celicam pokažejo del genskega zapisa virusa. Imunski sistem bi moral nato prepoznati in vedeti, kako se boriti proti covidu, če bi se z njim dejansko soočil.
Kakšni pa so rezultati raziskave?
Dr. Kilian Schober je bil zaskrbljen, da bi hiperstimulacija imunskega sistema s ponavljajočimi se odmerki lahko izčrpala določene celice, vendar raziskovalci pri 62-letniku niso našli dokazov za to. Prav tako ni bilo znakov, da bi kdaj bil okužen s covidom.
“Pomembno je, da ne podpiramo hipercepljenja kot strategije za krepitev prilagodljivega imunskega sistema,” so poudarili raziskovalci.
Rezultati njihovih testov na 62-letniku niso bili dovolj, da bi se lahko sprejeli dolgoročni zaključki ali priporočila za širšo javnost.
“Trenutne raziskave kažejo, da ostaja cepljenje s tremi odmerki, skupaj z rednimi dodatnimi cepljenji za ranljive skupine, najboljši pristop. Ni znakov, da bi bila potrebna dodatna cepljenja,” je navedeno na spletni strani univerze.