Posamezne lekarne sicer ne razpolagajo z vsemi podatki o pomanjkanju zdravil oziroma se z njimi sproti seznanjajo ob nastali situaciji. Obalne lekarne Koper poročajo, da je v zadnjem obdobju najbolj zaznati moteno preskrbo z antibiotičnimi peroralnimi suspenzijami za otroke (Ospamox, Ospen in Hiconcil ter Zinnat) in peroralnimi suspenzijami z učinkovino ibuprofen. Začasna pomanjkanja so tudi ostalih zdravil. Napovedi ponovnega prihoda na trg pri veletrgovcih so različne, in sicer od nekaj dni ali do kakšnega tedna. Tako veletrgovci kot lekarne vzdržujejo zaloge na podlagi preteklih izkušenj in povpraševanja. Vsi pa so odvisni od imetnikov dovoljenja za promet z zdravilom (proizvajalec, uvoznik).
S problematiko pomanjkanja zdravil se ukvarja tudi Evropska komisija, ki naj bi v letu 2022 predlagala posodobitve zakonodaje na področju zdravil. Novembra 2021 so poslanci Evropskega parlamenta pozvali k skrajšanju časa odobritve zdravil s strani nacionalnih agencij, kar bi pomagalo zagotoviti hiter in enak dostop do zdravil v EU. Komisijo so pozvali, naj se loti ključnih vzrokov za primanjkljaje zdravil in predlaga trajnostne rešitve, med njimi tudi pravočasno vpeljavo generičnih zdravil na trg.
“Pomanjkanje je praviloma možno nadomestiti bodisi z zdravilom drugega proizvajalca ali da zdravnik predpiše drugo zdravilo z enakim učinkom, določena deficitarna zdravila se lahko izdela tudi v lekarni kot magistralno zdravilo za posameznega pacienta. Ena od možnosti je tudi, da na podlagi recepta, predpisanega v Sloveniji, pacient nabavi zdravilo v tujini in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije mu ta strošek povrne, v skladu s pravili, ki urejajo obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji.” je pojasnila mag. Katja Gombač, direktorica Obalnih lekarn Koper.