Na današnji dan leta 1945 so sovjetske čete vkorakale v Auschwitz na Poljskem, kjer so osvobodili preživele ujetnike iz mreže koncentracijskih taborišč, in tako končno svetu razkrili razsežnost grozot, ki so se tam tako dolgo in uspešno dogajale.
Auschwitz pa je bil pravzaprav kompleks večih taborišč, označene kot I, II, in III, bilo je pa tudi 40 manjših enot. Najbolj znan je Auschwitz II, oziroma Birkenau, ki ga je SS ustanovil oktobra leta 1941 z namenom množičnega ubijanja. Pred tem so bila taborišča namreč večinoma delovna. Kompleks je bil sestavljen iz 300 barak, štirih impoviziranih skupinskih tušev, kjer so spuščali smrtonosni ogljikov monoksid in tako množično zastrupljali zapornike, in krematorije. Na tisoče zapornikov je padlo pod roke zdravniku Josefu Mengeleju, znanemu tudi kot “angel smrti”. Na pacientih je izvajal grozljive eksperimente, posebej fasciniran je bil nad dvojčki.
Rdeča armada je napredovala v notranjost Poljske že v sredini januarja 1945, po tem, ko so osvojili Krakov in Varšavo, so sovjetske čete nadaljevale proti Auschwitzu. Ko je novice prišla do stražarjev SS, so začeli s pospešenim pobijanjem predvsem bolnih zapornikov, in tako želeli prikriti dokaze o svojem početju. Ko so čete končno prodrle v Auschwitz, so sovjetski vojaki naleteli na 648 trupel in več kot 7000 zapornikov, sestradanih, bolnih in na robu smrti. Našli so tudi skladišča, kjer je bilo na tisoče ženski in moških oblek in čevljev, ki jih nemški vojaki niso uspeli pravočasno sežgati in tako prikriti svojih dejanj.