Na Hrvaškem zaporniki sodelujejo pri proizvodnji vina

Lepoglavski jetniki so prejeli prestižno priznanje za pridelano vino. Vendar pa sadov svojega uspeha ne smejo poskusiti

Deli novico s tvojimi prijatelji

Lepoglava je mesto, ki se nahaja jugo zahodno od Varaždina in kjer je zapor z najnevarnejšimi kriminalci. In prav tja letos odhaja prestižna nagrada za eno najboljših vin v Evropi. Vino izdelujejo tudi lepoglavski varovanci. Za delo, ki ga opravljajo, so se predhodno usposobili v Zavodu za prestajanje kazni.

 

Po pisanju hrvaškega portala danas.hr, gre za nagrado za tiste, ki prestajajo kazen. Medtem ko so v zaporu, delajo na zelenici veliki 5 hektarjev in pol. Skrbijo za obrezovanje vinske trte, prav tako kosijo vinograde. Zaporniki v teh vinogradih sodelujejo pri nastajanju nagrajenih

 

»Za nas je to velik uspeh, sploh ker vinogradništvo ni naša primarna dejavnost. Že vrsto let imamo izobraževanja za sadjarje, vinogradnike, kletarje,« pravi Dražen Posavec, vodja zapora v Lepoglavi. Vinske čarovnije nastajajo pud budnim očesom agronoma v zaporu.

 

»V konkurenci 18 tisoč vzorcev iz vsega sveta smo letos osvojili dva brona,« pojasnjuje Petar Šumečki, agronom Zavoda za prestajanje kazni zapora Lepoglava. Letos sta bila nagrajena zeleni silvanec in graševina. Sicer pa je že tretje leto zapored, ko so v Londonu na prestižnem ocenjevanju vin prepoznali odličnost vina iz Lepoglave.

 

»Kaj je skrivnost kapljice iz zapora? Skrivnosti vam ne bomo izdali, a tukaj je trdo delo, volja, želja po negovanju vina in ljubezen do vina,« pravi Šumečki.

 

In za svoj trud in delo – zaporniki dobijo plačo. »Povprečna plača je danes okoli 130 evrov. Ves presežek namenijo izključno za svoje bivalne in delovne pogoje,« pravi poslovodja Posavec.

 

Zaporniki pa žal ne smejo okusiti sadov svojega uspeha. »Žal ga ne morejo niti okusiti, ker je jetnikom strogo prepovedano piti, ko pa pridejo na prostost, jih veliko pride sem, kupijo to vino in jim je to spomin, predvsem tistim, ki so delali v vinogradu,« dodaja Posavec.

 

Večinoma gre za zapornike, ki so prestali večino kazni, nato pa se bodo, ko in če bodo zapustili najstrožjihrvaški zapor, ponovno vključili v življenje zunaj lepoglavskega obzidja. Do takrat pa upajo na nova priznanja in srebro ali zlato do konca leta.