Kar se zdi kot neškodljiv način krajšanja časa med opravljanjem velike potrebe, je po mnenju strokovnjakov škodljivo za zdravje. Sedenje na školjki namreč poveča tveganje za hemoroide in oslabljene mišice medeničnega dna, je za CNN komentiral kirurg Lai Xue z medicinskega centra v Dallasu.
Docentka medicine in vodja centra za črevesne bolezni v New Yorku Farah Monzur pravi, da bi morali ljudje na straniščni školjki v povprečju sedeti od 5 do 10 minut. Zakaj? Gravitacijska sila, s katero Zemlja vleče telo navzdol, po drugi strani mora telo poganjati kri navzgor do srca.
Med veliko potrebo je danka nižje, kot če bi sedeli na kavču. Ker gravitacijska sila vleče spodnji del telesa navzdol, se s tem poveča pritisk na krvni obtok, je pojasnil Xue. Posledično se lahko vene in krvne žile, ki obdajajo anus in spodnji del danke, razširijo in napolnijo s krvjo, kar poveča tveganje za nastanek hemoroidov.
“Opažamo, da ljudje, ki brskajo po telefonu na stranišču, izgubijo občutek za čas, kar je zelo nezdravo za anorektalne organe in medenično dno,” komentira Xue. S tem se strinja Monzur in dodaja, da se lahko poveča tudi tveganje za prolaps danke. Gre za stanje, ko končni del črevesa izpade iz zadnjične odprtine. Nastane lahko posebej pri starejših osebah, pri tem se lahko poškoduje sluznica črevesa ali mišica zapiralka. Zdravljenje je operativno. Če imate težave pri odvajanju blata, se ne smete preveč napenjati, saj tudi to lahko povzroči nastanek hemoroidov, svetujejo strokovnjaki.
Zaradi dolgotrajnega sedenja lahko oslabijo mišice medeničnega dna, ki usklajujejo velik del gibanja črevesa in sodelujejo s preostalimi deli telesa za nemoteno izločanje blata.