Na Tolminatorju zastopane tudi istrske barve

Ob Sotočju je te dni s prvo edicijo zaživel nov festival metal glasbe Tolminator. Kot je za STA povedal soorganizator festivala Črt Batagelj, je ob odhodu Metaldays iz Tolmina nastala luknja, z ekipo pa so želeli nadaljevati tradicijo lokacije, ki je po njihovem mnenju pomembna za lokalno in mednarodno metal sceno.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Festival Tolminator s produkcijsko pomočjo ekipe festivala Punk Rock Holiday organizirata Črt Batagelj in Matej Ahlin, ki sta s svojim kulturnim društvom Veseli dihurčki v 21 letih priredila več kot 1000 koncertov. V preteklosti sta med drugim vodila program in produkcijo drugega odra na festivalu MetalDays, ki je lani med rekama Tolminko in Sočo potekal zadnjič in se bo letos odvil ob Velenjskem jezeru.

IMG 20230727 093415

Stroški letošnje edicije festivala Tolminator, ki bo po oceni organizatorjev prelomna, znašajo pol milijona evrov. Kot je za STA ocenil Batagelj, so za nastopajoče skupine namenili le približno četrtino vseh sredstev. “Vse ostalo gre za produkcijo, najem zemljišč, prevoze in ogromno drugih stroškov, ki so v zadnjem času ob inflaciji seveda močno narasli,” je pojasnil.

Med nastopajočimi so denimo Sodom, Morost, Aura Noir, Insomnium, Bölzer, Finntroll. Ater Era, Omega Sun in Meduzalem (na fotografiji zgoraj) so na festivalu zastopali Slovensko Istro.

V sklopu festivala bodo izvedli tudi raziskavo. Kot je povedal Batagelj, so z agencijo Valicon namreč prišli do ugotovitve, da nimajo aktualnih statističnih podatkov o obiskovalcih festivalov v Tolminu.

IMG 20230727 153445

Skozi vprašalnike, ki jih bodo razposlali po festivalu, želijo dobiti vpogled v to, ali gostje obiščejo tudi druge lokacije v Sloveniji. Ob tem želijo med drugim razbrati njihovo porabo denarja v času obiska, demografske podatke in ogljični odtis. “S tem želimo dokazati, da so festivali pomembna točka za slovenski turizem,” je poudaril.

Kot je za STA povedala 25-letna obiskovalka Marieke, se je na prvo edicijo festivala Tolminator pripeljala iz Belgije zaradi navdušenja nad lokacijo. Z izvedbo je zadovoljna, zato bi Slovenijo in festival ponovno obiskala. Na Tolminatorju je letos sicer okvirno 70 odstotkov tujih obiskovalcev, ki po oceni organizatorjev svoje počitnice pogosto podaljšajo z izleti po drugih delih Slovenije.

Številni obiskovalci ob tem poudarjajo majhnost festivala in povezanost z lokalno skupnostjo. “Manjši festival je bolj domač in bolj redek, saj je po Evropi večjih festivalov ogromno,” je pojasnil vokalist in kitarist slovenske zasedbe Meduzalem Rok Mandac in dodal, da bi se na Tolminator vrnil kot nastopajoči ali pa tudi zgolj kot obiskovalec.

Novo omejitev tolminske občine, ki dovoljuje največ 5000 obiskovalcev, organizatorji dojemajo kot prednost, saj je na tak način po njihovem mnenju festival butičen, prostor pa ni prenasičen. “Mislim, da lahko obiskovalcem omogočimo več kakovosti z manjšo kapaciteto festivala,” je prepričan Batagelj.

Organizatorji so se sicer že ob začetku letošnje izvedbe soočili s precej močnimi neurji, ki so v začetku tedna prizadela Severno Primorsko. Za obiskovalce so zaradi nevarnosti in padanja dreves takrat odprli poseben objekt, v katerem so lahko med neurji počakali, pod streho pa so preselili tudi določene koncerte.

IMG 20230727 175800

V sklopu Tolminatorja danes poteka zadnje celodnevno festivalsko dogajanje s koncerti, festival pa se bo uradno zaključil v soboto opoldan.

Organizatorji so medtem že pričeli s predprodajo vstopnic za naslednjo edicijo, ki bo konec julija prihodnje leto. Prav tako so napovedali nekaj skupin, ki bodo nastopile na festivalu prihodnje leto. Med njimi so Primordial, Suffocation, Harakiri for the Sky, Sinister, Necrot in Dark Insanity.