Naj vas z umetnostjo keramike zapelje Anton Flego

Deli novico s tvojimi prijatelji

Obalne Galerije v četrtek, 30. maja, ob 19. uri, v Galeriji Loža v Kopru  organizirajo zanimivo razstavo keramike Antona Flega, in sicer Potovanje zaskrbljenega duha.

 width=Anton Flego (1938, Novo mesto) je leta 1964 diplomiral na Akademiji likovnih umetnosti v Ljubljani na oddelku za kiparstvo pri prof. Borisu Kalinu. Od leta 1948 živi v Kopru, od diplome do upokojitve pa je deloval kot likovni pedagog. Ustvarja v keramiki, kiparstvu in
slikarstvu, občasno je deloval še kot industrijski oblikovalec in na področju gledališke scenografije.

Razstavljena Flegova keramika v Galeriji Loža je iz različnih obdobij, je v različnih tehnikah in oblikah, opazujemo reliefno obdelane površine ali gladke opne s posebno luminoznostjo, presenetijo nas razkošne živobarvne poslikave ali monokromne površine opečnatih barv. To njegovo več kot pol stoletja dolgo obdobje ustvarjanja pomeni vpogled v njegov intimni svet ter nam hkrati potrjuje, da se danes soočamo s subjektivnim opusom, neprimerljivim s sočasnimi likovnimi govoricami, kar je gotovo posledica njegovega vztrajanja na premišljeno hoteni samosvoji umetniški poti.

V vsebinskem smislu je vsa desetletja _spiritus movens_ Antona Flega  neskončni zakladnici arhetipskega, mitološkega, tudi kolektivno nezavednega, v spominih, v naravi, zlasti v živalskem morskem svetu in kozmosu, v vsakdanjem življenju, v medsebojnih odnosih, pa tudi v sočasnem hitrem razvoju tehnologij. Ves čas je predan zahtevnemu in zapletenemu postopku oblikovanja keramike, saj nenehno raziskuje, poskuša in odkriva različne tehnične pristope (od stare tehnike enkavstike do klasičnega glaziranja s pigmenti). Ne glede na obliko: tridimenzionalna plastika, keramoslika, keramoplastika, keramostrip, posodje in objekti, so njegovi izdelki unikatni in nosilci njegovega dialoga navzven.

Pregledno razstavo Antona Flega v koprski Loži spremlja monografska publikacija, kjer je ob predstavitvi ustvarjanja prvič objavljena še njegova bio-bibliografija (Nives Marvin, kustosinja razstave) in življenjepis, ki ga je prispevala družina Flego.