Filmska zgodba spremlja Nadjo, uspešno odvetnico, ki prikriva svoje slovenske korenine in se po mnogih letih vrne v odmaknjen domači kraj na meji med Italijo in Slovenijo, da bi se poslovila od ljubljene babice. Babičina skrivnostna zadnja želja Nadjo potisne v soočenje s pozabljenimi kraji in družinskimi skrivnostmi ter izzove njeno dojemanje preteklosti in lastne identitete. Režiser Martin Turk je glavno vlogo zaupal Nadje simpatični tržaški igralki Lari Komar, ki so ji pred leti podelili tudi laskavi naziv Femme Fatale. Poleg temnolase Lare pa v večjih vlogah nastopajo še Lučka Počkaj, Vesna Jevnikar, Nejc Cijan Garlatti in Fulvio Falzarano. Direktor fotografije je Turkov stalni sodelavec Radislav Jovanov – Gonzo. Avtorsko ekipo sestavljajo še skladatelj glasbe Teho Teardo, montažer filma je Tomislav Pavlic, scenografinja Mateja Medvedić, kostumografinja Gilda Venturini, oblikovalka maske Tina Šubic Dodočić.
Producentka filma je Ida Weiss iz produkcijske hiše Bela Film, filma pa nastaja v koprodukciji z Marto Zaccaron (Incipit Film, Italija) in Injo Korać (Cobra Chicks, Hrvaška). Izvršno produkcijo vodi Sandra Ržen. Nacionalna koproducenta pa sta RTV Slovenija in Senca Studio. Film so finančno podprli Slovenski filmski center, Filmski sklad Furlanije Julijske Krajine, Hrvaški avdiovizualni center, Filmska komisija Furlanije Julijske Krajine in Ustvarjalna Evropa – Media. Tehnično podoro zagotavlja filmski studio Viba Film.
Snemanje poteka na meji med Slovenijo in Italijo, v odmaknjeni Kanalski dolini, znani po lokalnih običajih in tradiciji, ki so neposredno navdihnili tudi filmsko zgodbo.
Režiser Martin Turk velja za enega najplodnejših slovenskih režiserjev in scenaristov. Njegovi celovečerni in kratki filmi se redno uvrščajo v programe najprestižnejih filmskih festivalov, odlikuje pa jih prepoznaven vizualni slog, medtem ko so tematsko največkrat posvečeni motivom družinskih odnosov. Za svoje delo je prejel tudi številne domače in tuje nagrade. Na letošnjem Festivalu slovenskega filma je za svoj zadnji film Kino Volta prejel nagrado Art kino mreže Slovenije.
Martin Turk je ob tem povedal: “Čista in zakopana je tako fizično kot metafizično potovanje glavne junakinje Nadje v kraje njene preteklosti, ki neizogibno krojijo njeno sedanjost. Med odkrivanjem družinskih skrivnosti se njena preteklost in njeni strahovi materializirajo, a ob tem najde tudi svojo pristno identiteto.”