Število imen in priimkov se je znova povečalo, pravijo na Statističnem uradu Republike Slovenije (SURS). Na začetku leta 2024 smo imeli prebivalci Slovenije več kot 62.000 različnih imen in skoraj 139.000 različnih priimkov. Na lestvici najpogostejših imen in priimkov ni sprememb: na vrhu ostajata imeni Marija in Franc, med priimki pa Novak.
Raznolikost imen in priimkov prebivalcev Slovenije čedalje večja
Če bi bila vsa imena razporejena enakomerno med vse prebivalce Slovenije, bi bilo enako poimenovanih 34 prebivalcev. V resnici pa je 70 % imen unikatnih, kar pomeni, da ga ima samo en prebivalec ali prebivalka. Po drugi strani je 25 imen – 17 moških in 8 ženskih – tako pogostih, da si jih deli najmanj 10.000 prebivalcev.
Najdaljše nesestavljeno ime, ki ga ima vsaj pet prebivalk, je sestavljeno iz 13 črk – Maksimilijana. Na začetku leta jih je bilo v Sloveniji 13. Najdaljša takšna moška imena sestavlja 12 črk: Maksimilijan, Massimiliano in Konstantinos.
Najpogostejša imena še vedno Marija in Franc
Kakšne so razlike med imeni najmlajših in najstarejših?
Dejavnik modnosti je pri poimenovanju otrok eden najodločilnejših in kaže, kako se okus spreminja skozi čas. Za dodeljevanje imen v preteklosti so obstajale določene omejitve, ki so bile v veliki meri povezane s krščanskim koledarjem – ta je s seznamom zavetnikov bistveno vplivali na poimenovanje otrok. To pomeni, da je seznam različnih imen med starejšimi prebivalci Slovenije danes krajši kot med mlajšimi. Kar je bilo še pred nekaj desetletji priljubljeno oz. pogosto izbrano ime, lahko danes velja za nenavadno.
Katera so najbolj starinska imena?
Najbolj »starinska« imena, ki jih med deklicami, mlajšimi od 5 let, ne najdemo več, so na primer imena Frančiška, Jožefa, Ljudmila in Štefanija.
Med moškimi imeni pa so najbolj »starinska« Alojzij, Marijan, Branko, Vincenc.