Najvišja japonska gora Fuji je postala žrtev masovnega turizma

Najvišji japonski vrh Fuji poln smeti in neprimerno oblečenih pohodnikov. Nekateri poskušajo na goro kar v sandalih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Miho Sakurai, ki zadnjih sedem let patruljira po pobočjih gore Fuji, je za CNN povedal, da so ti prizori vse več prisotni.

 

»V tem trenutku je na gori zagotovo preveč ljudi; številke so veliko višje kot prej,« je dejal Sakurai.

 

Ko je bila gora Fuji leta 2013 dodana na Unescov seznam svetovne dediščine, je Mednarodni svet za spomenike in kraje (ICOMOS), Unescov svetovalni organ, pozval gorske uradnike, naj obvladajo množice.

 

Vendar pa se je število obiskovalcev priljubljene pete pohodniške postaje v gori več kot podvojilo z dveh milijonov leta 2012 na več kot pet milijonov obiskovalcev leta 2019, poroča japonska vlada.

 

In odkar se je letna plezalna sezona odprla le nekaj mesecev nazaj v juliju, je vrh doseglo približno 65.000 pohodnikov, kar je 17 % več kot leta 2019.

 

Uradniki pravijo, da je razcvet turizma po covidu pripeljal na tisoče ljudi na goro, ki se razprostira med japonskima prefekturama Yamanashi in Shizuoka. In ker gora Fuji letos praznuje 10. obletnico uvrstitve na Unescov seznam, se bojijo, da je okoljska situacija dosegla “kritično točko”.

 

»Masovni turizem – in vse posledične posledice, kot so smeti, naraščajoče emisije CO2 in nepremišljeni pohodniki – je največja težava, s katero se sooča gora Fuji,« pravi Masatake Izumi, vladni uradnik prefekture Yamanashi in strokovnjak za znameniti vrh.

 

»Kot Disneyland«

 

Od 10 pohodniških postaj na gori Fudži se peta (imenovana “Gogome”) nahaja približno na polovici 3.776 metrov visoke gore. Sprejme 90 % obiskovalcev gore, od katerih se večina pripelje z avtobusi, taksiji in električnimi avtomobili iz Tokia po gorski cesti Fuji Subaru Line, pravi Izumi.

 

»Fuji Subaru Line, zgrajen pred skoraj 60 leti v času japonske motorizacije, je obiskovalcem in družinam omogočil neposreden dostop do točke na pol poti do gore. Ljudem po vsej državi je omogočilo, da so izkusili goro Fudži,« pravi Izumi.

 

Izumi, uradnik Yamanashija, pravi, da se obiskovalci ne morejo več peljati z osebnimi avtomobili do pete postaje, razen če so popolnoma električni, vendar je to povzročilo več avtobusov, ki prevažajo velike skupine obiskovalcev na postajo.

 

Horde pohodnikov prav tako postavljajo pod vse večji pritisk omejene sanitarije v gori in štiri zdravstvene postaje, dodaja.

 

»Tukaj je kot v Disneylandu, saj je preveč ljudi,« je povedal za CNN Travel.

 

»Fuji-san kriči od bolečine. Ne moremo samo čakati na izboljšave; prekomernega turizma se moramo lotiti zdaj,« pravi.